Kínai cipő, eper vasalódeszka - sok a dömpingellenes vizsgálat az EU-ban

Tavaly az EU-ban kezdeményezték világviszonylatban a legtöbb dömpingellenes vizsgálatot. A cél: védelmezni a termelőket a többnyire Kínából származó, olcsó importáruval szemben.

Bár 2006-ban erősen csökkent a dömpingellenes kezdeményezések száma (187 eset történt, ez a 2001-es adatnak alig a fele), az EU egyre többet tesz annak érdekében, hogy megakadályozza az olcsó, gyenge minőségű, nagy tömegű importot.

2006-ban az EU-ban 35 vizsgálatot kezdeményeztek - a Kereskedelmi Világszervezet 1995-ös létrejötte óta ez a harmadik alkalom, hogy a közösség első helyre kerül ezzel az adattal. A hagyományosan dömpingellenes magatartásáról ismert India a második helyen áll 31 vizsgálattal. Az USA csupán hét esetben kezdett nyomozást, mégis ott foganatosítják a legtöbb dömpingellenes intézkedést. Az európai vizsgálatok egyharmada Kína ellen irányul, például cipők ügyében, de vitatott az eper és a vasalódeszka behozatala is.

A védekezési mechanizmus kialakítása kapcsán megoszlanak a vélemények a tagállamok között. Nagy-Britannia, Németország és Svédország a teljesen szabad piacot támogatják, míg Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Lengyelország korlátozó intézkedéseket szorgalmaznak azzal érvelve, hogy az olcsó ázsiai termékek veszélyeztetik a hazai ipart és többezer munkahelyet.
Forrás: euractiv