Babiloni kincseket találtak

Négyezer, többségében a babiloni időkből származó ókori műtárgyat tártak fel iraki régészek - a leletek között királyi pecsétek, talizmánok, valamint a legkorábbi írásjelekkel, sumér ékírással borított agyagtáblák is vannak.

A leletek az ősi Mezopotámia, vagyis a Tigris és Eufrátesz folyók között lévő területen, 20 helyszínen folytatott kétéves feltárások során kerültek napvilágra.

A babiloni leleteken kívül előkerültek az ókori perzsa birodalomból származó tárgyak is, valamint középkori iszlám emlékek.

Abbasz Fadhil ásatásvezető régész szerint a leletek közül némely igen jelentős. A feltárások során előkerült például két ritka talizmán: az egyiken, amelyet stílusjegyei után sumér eredetűnek tartanak a szakemberek, egy háromszögbe vésett arc látható. A másik amulett vörös kőből készült, s egy futó antilopot véstek bele.

A leletek a bagdadi Nemzeti Múzeumba kerülnek. Az intézményre ráfér a "vérfrissítés", miután 2003-ban, az amerikai megszállás után a múzeumot kifosztották: 15 ezer tárgyi emléket vittek el, közülük hatezer azóta megkerült.
Forrás: MTI