Nabucco? Déli Áramlat? Vagy mindkettő?

A beszerzési források szélesítésére, nagyobb versenyre és jobb átláthatóságra van szükség a földgáz európai ellátásának egész láncolatában.

A mintegy harminc ország képviselőjének részvételével megtartott tanácskozáson azonban érdemi elhatározások nem születtek sem a Nabucco, sem a vele konkuráló Déli Áramlat vezetéki tervvel kapcsolatban. Abban viszont egyetértés mutatkozott, hogy egy hatékony és tartós együttműködésre van szükség a gázt termelő, tranzitáló, illetve felhasználó országok között a rendkívüli helyzetekre adandó megfelelő válasz érdekében.

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő nem vett részt a szófiai energiacsúcson, ami egyúttal azt is jelentette, hogy a Déli Áramlat gázvezeték-projekt terveit nem lehetett "hitelesíteni" a találkozón. Putyin április 28-án Moszkvában találkozik bolgár kollégájával, Szergej Sztanisevvel a projekttel kapcsolatos ellentéteik elsimítására.

A szófiai találkozón az orosz gáztól való függőség mérséklésének igényét ugyan hangsúlyozták a résztvevő, de az említett két vezetéki tervvel kapcsolatban nem alakult ki közös álláspont: a Déli Áramlat híveinek nem sikerült az EU álláspontját közelebb hozni az elképzelés támogatására, Európa a nem orosz területről gázt továbbító Nabuccot pártolja. A szófiai értekezlet záró nyilatkozatában ugyanakkor leszögezték, hogy a nemzetközi gáz-infrastruktúra gyors fejlesztésére van szükség, azaz cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas átvevőhelyek (tengeri terminálok) létrehozására és stratégiai gáztartalékokra.

A Nabucco projekt fő felelőse, Reinhard Mitschek az AP hírügynökség szerint azt mondta: Európa hosszú távú gázigénye több vezeték létét igazolja, így a Déli Áramlat nem tekintendő a Nabucco versenytársának.
Forrás: MTI