A kormány nem dönthet a fizetésekről?

A kormányzatnak nincs közvetlen beleszólása abba, hogy az egyetemek, főiskolák mekkora illetményt fizetnek, az oktatási tárca ugyanakkor az idén nem látja indokoltnak a jövedelmek növelését - mondta Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.

Az elmúlt időszakban több sajtóinformáció is megjelent intézményvezetők kiemelt javadalmazásáról.

Az államtitkár elmondta: a jogszabályok az idei évre vonatozóan változtak, s rögzítették, hogy a rektori prémium nem haladhatja meg az összesített éves illetmény 10 százalékát.

Az oktatási tárca sajtóirodája az MTI kérdésére ezzel kapcsolatban csütörtökön azt közölte: a rektori juttatások összegét, az intézmények gazdasági tanácsainak javaslata alapján 2009. január 1-től, az idei költségvetési évre vonatkozóan az intézményi forrás terhére állapította meg a tárca. A minisztérium 2009. január 20-án körlevélben hívta fel az intézmények figyelmét arra, hogy a jelen gazdasági helyzetben a magasabb vezető beosztású közalkalmazott illetménypótlékának meghatározásakor - költségvetési forrás hiányában - a közalkalmazotti törvényhez kapcsolódó felsőoktatási végrehajtási rendeletben meghatározott pótlékalap 300 százalékát (amely 60.000 forint) tudja támogatni.

Arató Gergely elmondta: szigorodtak azok a feltételek is, amelyek alapján az intézmények ilyen juttatásokat fizethetnek. A tárcának az a tapasztalata, hogy az intézmények idén sokkal kisebb számban élnek ezzel a lehetőséggel, mint a korábbi években - tette hozzá.

Hangsúlyozta, az intézmények figyelmét külön felhívták arra is: az alapilletmények és pótlékok megállapításánál vegyék figyelembe azt, hogy ilyen típusú jövedelmek növelésére nincs külön költségvetési forrás, ez csak az intézmények saját bevételei terhére történhet. Nem látják indokoltnak továbbá azt sem, hogy a felsőoktatási intézmények az idén növeljék a vezetők jövedelmét.

Ugyanakkor arról, hogy az egyes intézményekben mekkora illetményt és jövedelmeket fizetnek, az egyetemi autonómia értelmében az egyetemek, főiskolák döntenek, ebbe a kormánynak közvetlen beleszólása nincs - jegyezte meg Arató Gergely.

Hozzátette: a tárcának információja van arról is, hogy több intézményben döntöttek a vezetői juttatások csökkentéséről. Az intézmények jövedelmi adatait az egyetemek, főiskolák maguk kezelik, ezért adatgazdaként ők ítélhetik meg, hogy ezek az információk nyilvánosak-e vagy sem.
Forrás: MTI