Női látás, férfi látás?

A férfiak jobbak a távolabb lévő dolgok megítélésében, annak köszönhetően, hogy a vadászó-gyűjtögető múltban az állatok üldözése volt a feladatuk, míg a nők jobban fókuszálnak a kartávolságban elhelyezkedő tárgyakra.

A tanulmányban arra kerestek választ, miként fejlődött a férfi és női agy az elmúlt évezredekben. A kutatók 48 férfit és nőt kértek fel arra, hogy lézeres mutatóval jelöljék ki a különböző távolságokban felmutatott papíron a rajta meghúzott vonalszakasz középpontját.
Amikor a papírlapot 100 centiméterre helyezték el az önkéntesektől, akkor a férfiak pontosabbak voltak, mint a nők, amikor pedig kartávolságban, 50 centiméterre volt a lap, a nők ítélőképessége bizonyult jobbnak.

"Vannak már arra vonatkozó bizonyítékok, hogy az agyban más útvonalak dolgozzák fel a közeli és a távoli vizuális információkat" - mondta Helen Stancey pszichológus, a tanulmány egyik szerzője. Kutatási eredményeik szerint a női agy előnyben részesíti a közeli, a férfi agy pedig a távoli útvonalat.

Stancey szerint a vizuális feldolgozási folyamat nemek közti eltérése vadászó-gyűjtögető evolúciós hagyatékunk eredménye lehet. A távoli múltban a nők feladata volt a gyűjtögetés, melyhez kartávolságra kellett összpontosítaniuk, a férfiak pedig a vadakat üldözték, amihez viszont a nagyobb távolságban lévő dolgokat kellett jól megítélni.
Forrás: MTI