Zsolnay-kollekció féláron Pécsnek

A kereskedelmi értéke feléért, 1,3 millió euróért vehetné meg a pécsi önkormányzat a világ egyik legjelentősebb és legátfogóbb Zsolnay-magángyűjteményét, az Egyesült Államokban élő Gyugyi László hatszáz darabos kollekcióját.

Girán János, az önkormányzat tisztségviselői kabinetjének vezetője hétfőn az MTI-nek elmondta: a kedvező ajánlatot Gyugyi László tette Páva Zsolt fideszes polgármesterrel a napokban folytatott megbeszélésén, és azzal indokolta, hogy szeretné, ha gyűjteménye egyben maradna, s azt a pécsiek és a városba érkező turisták is láthatnák.

A főosztályvezető hangsúlyozta, a város mindent megtesz, hogy forrást találjon az értékes porcelántárgyak megvásárlásához, de ennek részleteire, valamint arra, hogy ehhez milyen határidőben egyeztek meg a felek, nem kívánt kitérni.

Kunszt Márta, Pécs szocialista alpolgármestere július végén arról tájékoztatott, hogy a korábbi tervekkel ellentétben a Gyugyi-gyűjtemény mégsem kerül Matyi Dezső üzletember tulajdonába. A Pécsi Direkt Kft. ügyvezetője elállt vételi szándékától, amit a gazdasági válsággal összefüggésben megváltozott anyagi kondícióival indokolt. A politikus megjegyezte, Gyugyi Lászlónak idén tavasszal kellett volna kifizetni a vételárat.

Tasnádi Péter, Pécs korábbi polgármestere tavaly júniusban jelentette be, hogy a különleges porcelánokat 2010-től a baranyai megyeszékhelyen állítják ki a Matyi Dezső és Gyugyi László között létrejött magánjogi szerződésnek köszönhetően. A kontraktus lényege az volt, hogy az üzletember megvásárolja a műtárgyakat, melyekből kiállítást rendeznek be a Zsolnay Kulturális Negyedben.

Gyugyi László Pittsburgh-ben élő magyar származású elektromérnök négy évtized alatt hozta létre egyedülálló Zsolnay-kollekcióját, melyet a nagyközönség együtt még sohasem láthatott. A gyűjtemény csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett Zsolnay a nagyvilágból című könyvből ismerhető meg.

A gyűjtemény eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi László ugyanis a Zsolnay manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szerepelt alkotásait vásárolta meg. Az a csekély számú, úgynevezett duplum példány, melyeket e kiállításokra küldött tárgyakból őriztek Magyarországon, megsemmisült az első és a második világháborúban.

A gyűjtő kollekcióját céltudatosan alakította ki, úgy, hogy a gyár alkotásait a nemzetközi stílusfejlődés részeként mutassa be, s tárgyai egyben a díszműgyártás keresztmetszetét is adják. A hazai magángyűjtemények egyike, sőt, még a szám szerint legnagyobb anyaggal bíró Zsolnay Múzeum gyűjteménye sem ilyen átfogó.

Gyugyi László tavaly azt mondta: azért válik meg a Zsolnayktól, mert idős már, fiai tőle távol, San Franciscóban élnek, s nem akarja, hogy e kincsek később szétaprózódjanak Amerika múzeumaiban.
Forrás: MTI