A Fidesz megreformálná a rendőrséget

A Fidesz 2010 utáni rendészeti programjának főbb elemei a körzeti megbízotti rendszer újjászervezése, a súlyos létszámhiány orvoslása és a rendőrök jobb megbecsülése.

A rendezvényre hivatalos Lázár János országgyűlési képviselő, a parlament Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnöke egyéb elfoglaltsága miatt a választmányi ülésen felolvasott levélben fejtette ki pártja 2010 utáni rendészeti programjának sarokelemeit.

Ebben hangsúlyozta, közös érdek a jól megfizetett, megfelelő létszámú rendőrség. Kritikussá vált a hivatásos állomány létszámhiánya, melynek mértéke már megközelíti a 3 ezer főt. A megfelelő utánpótlás biztosítása a jövő egyik megkerülhetetlen feladata.
A Fidesz szerint növelni kell a rendőrök fizetését, valamint - elsősorban belső átcsoportosításokkal - meg kell oldani a rendőrségi szervezet súlyos létszámhiányát. A párt új szolgálati törvény megalkotásával inflációkövető, felzárkóztató és átlátható bérezési rendszert kíván kialakítani.

Az új rendőrség alapjának a körzeti megbízotti beosztást jelölte meg. A körzeti megbízottak lakosságszám-arányosan országosan 745 csoportba integrálódnának, amely szolgálat csaknem 10 ezer státuszt igényelne. A körzeti megbízotti rendszer újjáépítése mellett cél, hogy jelentősen emelkedjen a közterületeken dolgozó állomány illetménye. "A havi bruttó 150.000 forintos jövedelem nem tartozik a vonzó fizetési kategóriába, tehát ezen összeg jelentős emelésére van szükség" - a fideszes politikus szerint. Ezzel biztosítható ugyanis az állam erőszak-monopóliumának megőrzése, amely a közbiztonság garantálásának egyedüli legitim eszköze.

A Fidesz úgy véli, hogy csakis a magasabb rendőri fizetések képesek garantálni, hogy a rendőri szakma visszaszerezze a társadalmi támogatását. A civil szervezetek, gárdák, város- és településőrségek, hobbiszakkörök nem alkalmasak a rend biztosítására, csakis az állam által, az adófizetők pénzéből finanszírozott rendőrség.

A rendőrség és a határőrség összevonásával 2008 elején 45 ezer fős integrált szervezet jött létre. Ezt a Fidesz támogatta, ám azóta bebizonyosodott, hogy több elvárt szakmai feltétel sem teljesült, és a jelenlegi integrált szervezet nem rendelkezik a megfelelő finanszírozási háttérrel. Lázás János szerint az egész rendészeti struktúra megérett a teljes változásra, és ebben a munkában kiemelten fontosnak tartja a szakszervezetekkel történő rendszeres kapcsolattartást és véleménycserét.

Vincze Tibor a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint Magyarországon a rendészeti ágazatban működő érdekképviselet "formális", alapvetően a kormány ideológiájának végrehajtója. A rendőrségnek mind struktúrájában, mind erkölcsi és anyagi megbecsülésében nagy változáson kell keresztülmennie ahhoz, hogy valós közrend és közbiztonság valósulhasson meg - tette hozzá. Mint kifejtette, a minisztériumi és az országos rendőri vezetés is figyelmen kívül hagyja a szakszervezeti kritikát, amelyek egyéb eszközök híján a médiumokon keresztül próbálják gyakorolni az érdekképviseletet.

Fontosnak nevezte, hogy Magyarországon egy egységes és az állam által finanszírozott erőszakszervezet legyen az, amit rendőrségnek hívnak. Ebben a szervezetben minden egyes dolgozó súlyának és érdemeinek megfelelő egzisztenciális ás anyagi elismerésben részesüljön. Ez jelenleg csak álom - mondta a szakszervezeti elnök.
Forrás: MTI