Egységes pénzügyi reformokat?

A nemzetközi pénzügyi rendszer reformjainak előrevitelét sürgeti majd az Európai Unió a témáról a jövő héten rendezendő világtalálkozón, sőt szükség esetén hajlandó előremenni is bizonyos reformelemekkel.

A 27 tagállam vezetői munkavacsora keretében, kötetlen megbeszélésre gyűltek össze, hogy előkészítsék a húsz legnagyobb ipari és felzárkózó ország (G20) jövő heti csúcstalálkozóját, amelyre Pittsburgh városában kerül sor.

A találkozók egyik központi kérdése a banki vezetők javadalmazása. Korábbi egyeztetéseken már nemzetközi szinten is közeledtek az álláspontok abban a kérdésben, hogy a kockázatvállalás csökkentésének érdekében felső korlátot szabjanak a prémiumoknak. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke csütörtökön jelezte, hogy az unió ebben például más nemzetközi szereplők előtt is lépést tehet, ha az európainál szélesebb körben várat magára a megállapodás.

Értésre adta ugyanakkor azt is, hogy még az unióban sincs teljes egység ebben az ügyben. Burkoltan bírálta például Gordon Brown brit miniszterelnököt, aki szerinte a londoni City érdekeit védi.

Az EU-t jelenleg elnöklő Svédország kiemelt kérdésként kezeli azt, hogy a tagállamok a folytatódó gazdaság-élénkítési intézkedések mellett ne engedjék nagyon megnövekedni államháztartási hiányukat.

Fredrik Reinfeldt miniszterelnök a találkozó előtt is arról beszélt: most, hogy a válság mélypontján a jelek szerint túlvan az EU, figyelni kell arra, hogy olyan kivezetési stratégiákon dolgozzanak, amelyek már nem járnak a deficit jelentős emelkedésével, sőt a tagországoknak a megemelkedett hiányok visszaszorításán kell ügyködniük.

Az uniós országok szeretnének minél egységesebb álláspontot képviselni Pittsburghben, különösen a banki javadalmazások területén - mondta a kormányfő. "Ami elég, elég, véget kell vetni a bónuszlufinak" - fogalmazott.
Forrás: MTI