Kétszázhetven éves kántusnak énekeltek

A kollégiumi kántus történetét bemutató kiállítás volt az egyik fő eseménye annak a vasárnapi programsorozatnak, amellyel a kórus alapításának 270. évfordulóját ünneplik a debreceni Református Kollégium falai között.

A programok este zenés istentisztelettel zárulnak a Református Nagytemplomban.
Az 1739-ben a Debreceni Református Kollégium matematika professzora, Maróthi György által alapított kántus történetét bemutató és három hónapig látogatható kiállítást a délelőtti ünnepi istentiszteletet követően nyitották meg a Debreceni Református Nagykönyvtár egyik kiállítótermében.

G. Szabó Botond, a könyvtár igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: a tárlaton a könyvtár, a kézirattár állományából, valamint egykori kántustagoktól és magángyűjtőktől származó emlékek láthatók. Ezek között vannak kották, hangjegyes pergamenkötetek, a kántus által elnyert díjak és számos további emlék - tette hozzá.

Kiemelte, hogy bár a kántust 270 éve alapították, a kollégium zenei hagyományai jóval későbbre nyúlnak vissza, a kiállított tárgyak legrégebbi darabjai is a 16. századból valók. Látható többek közt a zsoltárszerző Clément Marot összes művének első magyar kiadása 1555-ből, míg a legújabb kiállított darab a kántus 2009. november 9-i Művészetek Palotájában tartott fellépésén készült fénykép - mutatta be az igazgató.

Berkesi Sándor, a kántus vezetője elmondta, hogy a jelenleg mintegy 70 középiskolásból és egyetemistából álló kántus a legrégebben folyamatosan működő magyar ifjúsági kórus. Az alapítás óta eltelt évszádok alatt több ezer fiatal fordult meg tagjai között - hangoztatta a Liszt-díjas karnagy.



Forrás: MTI