Az EU a kínai bőrcipők ellen

A kínai kormány és kínai üzleti körök rendkívüli elégedetlenségüknek adtak hangot az Európai Bizottság azon előterjesztésével kapcsolatban, amely további 15 hónappal meghosszabbítaná a kínai bőrcipők behozatala elleni dömpingvámot - ezt közölte a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője.

Az EU illetékes bizottsága javaslatot tett a 16,5 százalékos vámra a Kínából származó bőrcipők esetében - tájékoztatott Jao Csien, s azt hangoztatta, hogy az unió 14 éve protekcionista intézkedésekkel védi Kínától az európai cipőgyártókat, miközben az iparág érdekei nem sérültek a más területekről érkező import miatt.

A szóvivő szerint amennyiben a bizottság javaslata meghallgatásra talál és döntés születik, az nagymértékben fogja hátrányosan érinteni a kínai cipőgyártók érdekeit, álláspontja szerint a tervezet elvetése Kína és az EU közös érdeke. Jao megjegyezte, hogy az ezen a héten tartott 5. EU-Kína üzleti csúcson a felek közösen megállapodtak a kereskedelmi protekcionizmus elleni fellépésben. "Kína reméli, hogy az EU tagországai nem szavazzák meg a hosszabbítást" - jelentette ki a szóvivő.

A hét elején a Kína-EU csúcsot követően az unió pekingi képviseletén Serge Abou nagykövet a kínai cipők antidömping vámjának tervezett meghosszabbításával kapcsolatban aláhúzta: "a dömpingre antidömping a válasz". Hozzátette: a várható intézkedésnek körülbelül egymilliárd euró értékben lehet hatása a 250 milliárdos EU-ba irányuló kínai importból.

Az 1995 és 2005 közötti időszakban néhány Kínából származó cipőfajta importjára vonatkozóan az EU kvótákat határozott meg. 2005-ben az unió antidömping vizsgálatot indított a kínai bőrcipők importja kapcsán, és 2006-ban két év időtartamra 16,5 százalékos antidömping vámot szabott ki ezekre.
Forrás: MTI