A bazsarózsa védelmében

Megkezdődtek a munkálatok a Kelet-Mecsek őshonos állatai és növényei, köztük a fokozottan védett bánáti bazsarózsa megőrzésére, a Mecseki Erdészeti Zrt. által közelmúltban indított élőhelyvédelmi programban.

Ripszám István, a cég pécsváradi erdészet vezetőjének tájékoztatása szerint a 2012-ig tartó programra 82 millió forintot költenek európai uniós forrásból. A pénzből félezer hektáron folytatnak olyan, a természetet védő erdőgazdálkodást, amelynek keretében ritkítják a nem őshonos fafajtákat, kivágják a fényigényes bánáti bazsarózsák fejlődését akadályozó bokrokat, és biztosítják az erdők közé ékelődő gyepterületek fenntartását.

A közbeszerzési eljárás májusban zárult le, a munkálatoknak az esős időjárás miatt az eredetileg tervezettnél valamivel később a Ritrovi Kft. állhatott neki. Az emiatt felmerülő problémákat azonban rövid időn belül sikerült megoldani, így a jelenlegi állás szerint tartani tudják majd a meghatározott ütemtervet - jelentette ki Ripszám István.

Utalt rá, hogy a világon található bánáti bazsarózsák 96 százaléka a Kelet-Mecsekben él, a növény eszmei értéke 250 ezer forint szálanként. A programtól a növénypopuláció gyarapodását várják.

A bánáti bazsarózsa főként a Civilek a Zengőért Mozgalomnak köszönhetően várt széles körben ismertté. A zöldszervezet ugyanis e növény élőhelyének védelmére hivatkozva tiltakozott a Zengőre tervezett katonai lokátorállomás telepítése ellen, és támogatóival együtt elérte, hogy a radar ott ne épülhessen meg.
Forrás: MTI