Ez a város egyre csak halad

A kicsit több, mint 35 ezer lélekszámmal bíró Kazincbarcika helyzete semmilyen szempontból sem egyszerű. Elöregedő népességi adatok, nagy számú szív és érrendszeri betegségek, zötyögő kórház, panellakások és magas fűtés díj.

Hogyan látja a kazincbarcikai önkormányzati választásokat? Milyen eséllyel indul az újraválasztásért?

A városalapításról
A II. Világháború után az ország erõteljes és gyors iparosodásba kezdett, amelyben fontos szerepet töltött be a Sajó-völgy a jó közlekedési és földrajzi adottságaival, a már meglévõ bányászattal.

1947-ben közigazgatásilag összevonták Sajókazincot és Barcikát, majd az összevont települések 1948 óta viselik a Kazincbarcika nevet. A települést 1954-ben egyesítették Berentével, és ekkor nyilvánították várossá. Az 1954-ben történõ várossá alakuláskor a közigazgatási területe 4600 hektár volt, és a lakosság száma elérte a 12 000-et.

Az ötvenes évek idõszaka a nagy ipari üzemek- BVK, Borsodi Hõerõmû, Szénosztályozó- építése, valamit az ország legnagyobb lakásépítési programja. A hatvanas években már lakják a Lenin út, Május 1 út, Építõk és Hámán Kató utcákat.

A Borsodi Vegyi Kombinát már akkor is meghatározó szerepet játszott a város életében.

A város tervezõi különös gonddal ügyeltek arra, hogy az épületek, közintézmények emberléptékû méretben, szellõsen, sok zöldfelülettel, parkkal körülölelve épüljenek. Ezt a városépítési filozófiát 1982-ben Hild –emlékéremmel ismerték el.

A kilencvenes évek óta Kazincbarcika Tardona felé terjeszkedik, itt alakult ki egy kertvárosi negyed. Így jól megférnek Kazincbarcikán a történelmet idézõ „falusi településrész” tornácai, kerekes kútjai, a tardonai modern kertváros, és az iparosodás panel-otthonai.
Barcikának jelenleg 4 polgármester jelöltje van. Egy FIDESz-es (Tamás Barnabás, a szerk.), egy Jobbikos (Nagyházi Zoltán), egy LMP-s (Moldván János) és én. A választás előtti hangulat mostanra kicsit elharapódzott egyébként, sárdobálás, köpködés jellemzi a polgármester jelöltek kommunikációját. A lakók ezt látják, valamint tisztában vannak az elmúlt években bekövetkezett változásokkal, fejlődésekkel. Én bízom benne, hogy továbbra is polgármester leszek és befejezhetem a most futóban lévő beruházási programokat.

Melyek a város jelenleg is futó beruházási programjai? EU-s támogatásokat igénybe tudnak venni?

Az elkezdett projekteknek a kivitelezése most került napirendre. A munkák hosszabb volumenűek, s érintik a bölcsődéket, iskolákat, orvosi rendelőket. Legfőképp felújítási munkákról beszélek. Az említett intézményeken kívül komplett városrészek felújítási programjai is futnak, amiket mindenképp be kell fejezni.
Igen, a fejlesztéseink 90%-a EU-s támogatással valósul meg, hiszen számos pályázati lehetőség van, ami 10-30%-os önerővel rendelkező városokra nézve már elérhető.

Az átlag életkor és a halandóság Kazincbarcikán az országosnál kedvezőtlenebb mutatókkal rendelkezik. Ezt az információt a 2008-ban, a város önkormányzata által elkészített Integrált Városfejlesztési Stratégia anyagából tudom. Mit tud ezzel a ténnyel egy polgármester kezdeni?
Átlagéletkorra reagálva. A fiatalok nagy többsége, csak úgy, mint Borsod más településeiről, a Dunántúlra és a fővárosba vándorol. Ez érthető, arrafelé sokkal dinamikusabb a gazdaság. Ettől függetlenül számos olyan programmal és támogatási lehetőséggel szeretnénk elérni a fiatalokat, amely a letelepedést, családalapítást és a vállalkozást ösztönzik.

A kis cégekre gondolva a város pályázatot írt ki munkahelymegtartás címén. Erre a barcikai székhelyű cégek pályázhattak, a cél pedig egyértelműen a munkahelymegtartás és a pénzügyi terhek csökkentése volt. A támogatási formánk tehát a mikro- és kisvállalkozások életben maradását célozta. Pontos számokkal nem tudok most szolgálni, de a főutcán található kis üzletek nagy része ezt a lehetőséget igénybe vette már. Ez a későbbiekben is változatlan marad, ha csak a városvezetésen múlik, a támogatási lehetőség a jövőben is elérhető lesz.

A családalapítást és letelepedést segíti az a program, aminek a kertében gyakorlatilag ingyen juthatnak építési telekhez a fiatalok, akik első lakásukat akarják megteremteni. Jelenleg 12 ilyen építési parcella áll rendelkezésre. A telek megszerzésének feltétele, hogy a tulajdonosok vállalják majd a családi ház építését, de legalább is a telek rendben tartását. Ezen kívül szeretnénk, ha a kapott építési területen lenne az állandó bejelentett lakcímük is.


Milyen jelenleg a város gazdasági helyzete?

Változékony. Ehhez hozzá tartozik, hogy 2006-ban elég nagy lemaradásunk volt az országos átlaghoz képest és a többi hasonló nagyságú városhoz képest is. Itt elsősorban a munkaerőhelyzetre, gazdasági helyzetre, fejlesztési programok aktivitására gondolok.

Megválasztásom utáni első produktív ötletünk volt az, hogy saját ipari parkkal rendelkezzünk, ami a térségnek munkahelyteremtést jelenthet. 2007-2008 Barcika megnyerte az ipari park címet, s elkezdtük felkutatni a befektetőket. A beruházás a munkahelyteremtést célozza.

A gazdasági világválság nehézségei elérték ugyanakkor a munkahelyteremtés mellett a munkahelymegőrzés helyzetét is. Ennek okául a tőszomszédságunkban lévő BorsodChemmel tárgyalásokat kezdtünk, s többszöri nekifutásra sikerült megakadályoznunk azt, hogy létszámleépítést végezzenek a gyárban. Több mint 500 ember nem került elbocsájtásra.

A BorsodChem közigazgatásilag nem a városhoz tartozik, ha jól tudom. Kinek fizeti a gyár az iparűzési adót?


Az 1954-es városalapítási határokat tartva, sikerült megegyeznünk Berentével, a szomszédos községgel abban, hogy a gyár és a gyár területén működő egyéb vállalatok kinek és milyen arányban fizessék iparűzési adójukat. Jelenleg minden fél elégedett ezzel a megállapodással, az iparűzési adó megfizetése tehát Kazincbarcikának és Berentének egyaránt jár. A megegyezés évekkel a megválasztásom előtt elkezdődött már, de csak 2007-re sikerült lezárni.

A városban elég magas a szív és az érrendszeri megbetegedéseknek a száma. Ez a BorsodChem gyárnak is köszönhető valószínűleg. A város kórháza hogyan boldogul?


Kazincbarcika önkormányzati kórháza pályázat útján keresett meg olyan nagyobb költségvetési szerveket, melyek az üzemeltetésben segítséget tudnak nyújtani. A Debreceni Klinika nyerte el a pályázatot, így ők működtetik a kórházat közel másfél éve, s látják el az intézményt orvosokkal. Ez a megoldás jónak tűnik, nem fogunk ezen változtatni.

Az egészségügyi rendszer az egész országban kritikus állapotban van. Túl sok a kórház az országban, s a meglévő intézmények finanszírozási problémái napi szinten jelentenek problémát az önkormányzatoknak. Ez sajnálatos, de mi megtettük a szükséges lépéseket, a kórház most megfelelően működik.

Alternatív energiaforrás bevonásáról gondolkodik a város?

Igen. Ebben az évben egy spanyolországi napelem farm kereste meg a várost, ők szeretnének az ipari parkba települni. A tárgyalások és a kialakuló koncepció még folyamatban van.
A város fűtésébe gázmotoros erőmű segít be, ez az erőmű másodlagos ellátóként biztosítja a hőt. Biomassza, vagy más alternatív energiaforrás elérése már tervben van ezzel a gázmotoros céggel, és olyan közös pályázatban gondolkodunk, ami másodlagos energia bevonásával tompítani tudja a gáz mennyiségét.

Fut jelenleg panelprogram a városban?


Igen, de lemaradás ebben is volt, azonban 2006-óta számos panelházat felújítottunk. Kezdetben idegenkedés fogadta a felújítási munkákat és magát a programot is, de az első fecskék érkezése után a panel plusz programban egyre többen vesznek részt. Erre EU-s keretünk is van.