Hogyan tanulmányozzák az éghajlatváltozást?

Huszonkétmillió éves növényi és állati fosszíliákat tártak fel Etiópiában Addisz-Abebától 150 kilométerre észak-keletre, egy ősi tó üledékéből.

Bár nem ezek a kétéltűek, halak és emlősök kövületei a legidősebb fosszíliák, amelyeket Afrikában találtak, Mulugeta Feszeha, az Addisz-abebai Egyetem geológusa, az expedíció vezetője szerint mégis jelentős felfedezésről van szó, hiszen általa teljessé válik egy 30 millió éves időszak klimatikus változásairól kirajzolódó kép - olvasható a Voice of America (http://www.voanews.com) honlapján.

"Egyedülálló geológiai lelet, amely hozzájárul az őskori éghajlat és ökorendszerek rekonstrukciójához. Ahhoz, hogy éghajlatváltozási modellt dolgozzunk ki, szükségünk van 28 millió, 25 millió, 20 millió, 10 millió éves adatokra, ahogy jelenkoriakra is. A 22 millió éves fosszíliák teljessé teszik a képet" - magyarázta Feszeha.

Hozzátette: húsz-harmincmillió évvel ezelőtt még nem voltak emberek, így összehasonlítva a szén-dioxid akkori légköri koncentrációját a maival megérthetjük, hogy milyen befolyással volt és van az emberi tevékenység az éghajlatra.

"A légköri szén-dioxid-koncentrációkat összevetve megállapítható, hogy valóban a globális felmelegedés időszakában vagyunk-e" - hangsúlyozta a kutató.

Forrás: MTI