A Balkánról az Unióba: pokoli nehéz lesz

A nyugat-balkáni országoknak nehezebb bejutniuk az unióba, mint a 2004-ben és 2007-ben csatlakozott államoknak, többi között a gazdasági válság és az EU intézményi reformjainak végrehajtása is nehezítheti az ügyüket.

A Nyugat-Balkán EU-integrációjáról szóló nemzetközi konferencián Milica Devic azt mondta: a térség államai a kedvezőtlenebb körülmények ellenére biztosan az unió tagjaivá válnak, mert a bővítés nemcsak a térségnek, de az EU-nak is fontos érdeke.

Koszovó függetlensége elismerésében az unióban sincs konszenzus - hívta fel a figyelmet a Demokratikus Átalakulásért Intézet szervezésében tartott tanácskozáson, hozzátéve, a szerb kormány mindenesetre készen áll a párbeszédre Koszovóval, és konstruktívan akar részt venni a tárgyalásokon.

Andrej Plenkovic horvát külügyi és európai integrációs államtitkár egyetértett azzal, hogy jelenleg nehezebb bekerülni az EU-ba, mint korábban, és ennek okát egyebek mellett ő is a gazdasági válságban és az intézményi változásokban látta. Ugyanakkor kiemelte, hogy országa a legtöbb fejezetet már lezárta a csatlakozási tárgyalásokon. Horvátország valószínűleg 2012-ben válhat az unió tagjává, de ezt nehéz pontosan megjósolni - mutatott rá.

Mint mondta, a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökség mindenképpen előnyös lesz számukra, Budapest ugyanis segítheti a horvát integrációt.

Nebojsa Kaluderovic montenegrói külügyminiszter-helyettes a regionális együttműködés fontosságát hangsúlyozta, ez - mint mondta - szerves része országa külpolitikájának. Hozzátette: ezáltal teremthetnek stabilitást a térségben.

Bár sokat kell még tenniük az uniós tagság elnyeréséért, elkötelezettek, és az ország gazdasági kilátásai kedvezőek, Montenegró kedvelt a befektetők körében - emelte ki.

Peter Lescouhier, az EU-elnökségi trió keretében a Külügyminisztériumba akkreditált belga összekötő diplomata a jelenleg az EU elnöki posztját betöltő országa eredményeiről elmondta: a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokon az unió több fejezetet lezárt, és az év végéig újabbakat szeretne lezárni. Macedóniával azonban nem sikerült megkezdeniük a tárgyalásokat, ezt a Görögországgal fennálló névvita akadályozta - magyarázta, hozzátéve, igyekeztek mindent megtenni, hogy közelítsék a felek álláspontját.

A nyugat-balkáni bővítés valóban nagyon bonyolult ügy, ezért sem tanácsos jóslatokba bocsátkozni, céldátumokat megadni - mondta Stefano Sannino, az Európai Bizottság bővítési főigazgató-helyettese. Az integráció felé igyekvő államokat mindenesetre biztatni és bátorítani kell - jegyezte meg -, a bővítést pedig sok tagállam támogatja, köztük többen az EU alapító országai közül.

A bővítés sikere a nyugat-balkáni országok és az EU közös sikere lesz, kizárt, hogy ez valamilyen okból ne valósuljon meg - hangsúlyozta, hozzáfűzve, így egyszer és mindenkorra stabilizálhatják a régiót, egyúttal az unió bizonyíthatja problémamegoldó képességét.
Forrás: MTI