Rendkívüli konzultáció

Peking javaslatot tett a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését célzó hatoldalú tárgyalások delegációvezetőinek rendkívüli konzultációjára, december elejére - közölte a külügyminisztérium vasárnapra összehívott sajtótájékoztatóján.

A rendkívüli ülés nem jelentené a tárgyalások újraindítását, de remélhetőleg a feltételek megteremtésével elősegítené azt - jelentette ki Vu, aki megjegyezte, a félszigeten az utóbbi időben "megjelent több bonyolult tényező", s "a nemzetközi közvélemény, de főleg a hatoldalú tárgyalások tagjai mélyen aggódnak". Peking szerint a feszültség fokozódik, ezért szükség van a koreai kérdésben a sürgős véleménycserére.

Elhangzott: Dél-Korea és Kína egyaránt úgy véli: a jelen helyzet aggodalomra ad okot.

Az egyetlen elhangzott kérdésre - amely Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) kínai államtanácsos szöuli vizitjére vonatkozott - Vu elmondta: Taj vasárnap találkozott Ri Mjong Bak dél-koreai elnökkel, aki értékelte Kínának a kérdésben tett erőfeszítéseit. Dél-Korea és Kína egyaránt úgy véli, hogy a jelen helyzet aggodalomra ad okot - hangzott el.

Vu, aki a hatoldalú tárgyalásokon a kínai delegáció vezetője, megerősítette, hogy Kína ellenez minden olyan cselekedetet, amely sérti a félesziget békéjét és stabilitását. "Óvatosan fogunk (a javaslatra) válaszolni, miközben szorosan együttműködünk Dél-Koreával és az Egyesült Államokkal" - mondta nem sokkal a pekingi felvetés bejelentése után Fukujama Tetszuro, a japán kormány helyettes szóvivője újságíróknak Tokióban.

A hatoldalú tárgyalásokon részt vevő országok: Kína és a két Korea mellett az Egyesült Államok, Oroszország és Japán. Észak-Korea legutóbb 2009 áprilisában állt fel dühösen a tárgyalóasztaltól, és jelentette be nukleáris programjának folytatását, mert rakétakísérletét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte.
Forrás: MTI