Hajdu: téves az értelmezése a magyar szőnyegnek

Senkit sem sért a brüsszeli magyar szőnyeg címmel közölt cikket hétfői számában a Blic című belgrádi napilap.

A legerősebb szerb kormánypárthoz, a Boris Tadic elnök vezette Demokrata Párthoz (DS) közelállónak tartott - irányultságát tekintve a centrumtól inkább balra álló - újság azt írja, botránnyal kezdődött a magyar EU-elnökség az Európai Tanács épületében kiterített, Nagy-Magyarország térképet is ábrázoló "történelmi szőnyeg" miatt.

A szőnyeg "alapjában véve" a magyar történelem és kultúra szimbólumait ábrázolja, királyokat, műtárgyakat, enciklopédia-szócikkeket és térképeket, köztük egyet az 1848-as "népek tavaszáról" - írja fotóval illusztrált cikkében a belgrádi lap.

"Ennek a térképnek a kiválasztása azonban - miután azon Szlovákia, továbbá Románia és Szerbia egy része a Habsburg császárság részeként van föltüntetve - a környező országok EP-képviselői értelmezésében egyfajta nosztalgia, amelyben a jelenlegi magyar kormány irredenta vágyaira lehet ráismerni" - fogalmaz a Blic, majd idézi Ulrike Lunacek osztrák Zöld párti EP-képviselőt, aki szerint a térkép "Orbán Viktor kormányfőnek a trianoni szerződés felülvizsgálatára irányuló szándékát illusztrálja".

A lap megszólaltatja Hajdu Mártont, a magyar EU-elnökség szóvivőjét, aki elmondja, hogy minden alapot nélkülöznek a Budapestet ért bírálatok; a térkép nem jelent fenyegetést, hiszen 1848 a forradalmak jelképe és nem Nagy-Magyarországé. Téves értelmezés eredménye, hogy az ügy ekkora port vert föl a médiában - mondja a szóvivő.

A Blic a szőnyeg körüli vitákkal összefüggésben megemlíti a magyar állampolgársági törvény tavaly elfogadott, a lap szerint "ellentmondásos" módosítását - külön keretes írásban hivatkozik Robert Fico szlovák ellenzéki politikusra, volt kormányfőre -, majd ismét idézi a magyar szóvivőt, aki leszögezi, hogy a brüsszeli szőnyeg egy művészi installáció, semmi köze az aktuálpolitikához.
Forrás: MTI