Hatalmas felfedezések az űrben!

Harmincháromezer aszteroidát, húsz üstököst, valamint százharmincnégy egyéb földközeli objektumot fedezett fel az Amerikai Űrkutatási Hivatal WISE csillagászati műholdja.

A 320 millió dolláros (62,3 milliárd forintos) ráfordítással épült WISe műholdat 2009 decemberében indították útjára, azóta az űrteleszkóp a messzi galaxisoktól kezdve a Föld közelében "bóklászó" kisbolygókig és üstökösökig összesen 2,7 millió felvételt készített a világegyetemet benépesítő objektumokról - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

Mint a tudósok rámutatnak, különösen fontos tudomást szerezni a földközeli objektumokról, amelyek a Nap körül keringve 45 millió kilométernyire közelítik meg bolygónkat, s potenciális veszélyt jelentenek a Földre.

S míg a látható fény tartományában működő eszközök segítségével az aszteroidák felületéről visszaverődő napfény mennyisége ismerhető meg, az infravörös eszközök az objektumok méretéről árulkodnak. E két eszköztípussal végzett mérések eredményeit kombinálva a csillagászok megismerhetik az "űrsziklák" összetételét, ezáltal pontosabb képet nyerhetnek a bolygónk körül "cirkáló" aszteroidák milyenségéről.




Forrás: MTI