Támadják a külügyminisztert

Alkotmánysértéssel vádolja és az állambíróság elé állítaná a lengyel jobboldali ellenzék Radoslaw Sikorski külügyminisztert, a politikus hétfőn elmondott berlini beszéde miatt.

Sikorski a Német Külpolitikai Társaság fórumán az Európai Unió föderális átalakítása mellett szállt síkra. Javasolta az Európai Bizottság megerősítését létszámának csökkentése mellett, továbbá közös európai képviselői listát az Európai Parlamentbe, valamint a Bizottság és az EU-elnök tisztségének összekapcsolását. Indoklása szerint a jelenlegi válságra az unión belüli szorosabb együttműködés jelenthet választ. Arra buzdította a németeket, hogy vegyék ki aktívabban részüket a válság elleni küzdelemből.

"Nem annyira a német erőtől félek, inkább a német erőtlenség miatt aggódom" - jelentette ki a lengyel külügyminiszter.

Jaroslaw Kaczynski, a vezető lengyel ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke szerint Sikorskinak semmilyen alkotmányos, jogi alapja nem volt arra, hogy ilyen javaslatokat tegyen. "Lényegében azt mondta, hogy Lengyelország úgy döntött, egy föderáció tagja akar lenni, és független államként megszűnik létezni" - mondta Kaczynski lengyel sajtóhírek szerint. Tetézi a botrányt - háborgott -, hogy javaslatait Berlinben, nem pedig a lengyel szejmben mondta el. Joachim Brudzinski, a PiS képviselője egyenesen úgy fogalmazott, hogy Sikorski a "negyedik birodalom" létrehozását szorgalmazza.

A PiS a szejm rendkívüli ülésének összehívását sürgeti, ahol a miniszterelnöknek szerinte válaszolnia kellene arra a kérdésre, hogy osztja-e Sikorski álláspontját, a külügyminisztert pedig az ellenzéki párt szerint az állambíróság (Trybunal Stanu) elé kellene állítani alkotmánysértés miatt. A PiS-ből kivált Szolidáris Lengyelország frakció aláírásgyűjtésbe kezdett a külügyminiszter leváltása érdekében.

A baloldali ellenzék - a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) és Palikot Mozgalma - viszont kiállt a külügyminiszter mellett. "Egyetértek a miniszter előadásának zömével. Kár, hogy olyan későn mondta el, nem a lengyel EU-elnökség kezdetén" - jelentette ki Leszek Miller, az SLD frakcióvezetője.

Sikorski visszautasította a vádaskodásokat. Szerinte Lengyelországot nem fenyegeti szuverenitásának elvesztése, mert bármely pillanatban kiléphet az unióból. "Örülök, hogy végre vitázunk az EU jövőjéről, és remélem, hogy az ellenzék komoly ellenjavaslattal él. Én elmondtam a magamét" - jelentette ki. Hangsúlyozta: nemcsak azért választotta Berlint javaslatainak ismertetésére, mert Németország kezében van a válságellenes intézkedések kulcsa, hanem azért is, mert ha Varsóban mondta volna el, senki se figyelt volna rá.
Forrás: MTI