A nyár végi megtorpanást követően decemberben már harmadik hónapja növekedett a GKI konjunktúraindexe. Egyaránt javultak kissé az üzleti és a fogyasztói várakozások, mindkettő erős optimizmust tükröz.



Az üzleti szférán belül decemberben csak az ipari bizalmi index emelkedett, a többi ágazaté csökkent. Az ipari bizalmi index decemberben megközelítette nyári történelmi csúcsát. Jobb lett az elmúlt időszaki termelés és a rendelésállomány megítélése (de ez utóbbin belül az exporté romlott), s kedvezőbb lett a készletekről, valamint a termelési kilátásokról alkotott vélemény is. Az építőipari bizalmi index novemberi történelmi csúcsához képest valamivel kisebb lett.

Ezen belül a mélyépítő cégek kilátásai még némileg javultak is, a romlás a magasépítő vállalkozások körében következett be. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség enyhén nőtt, de a rendelésállományok értékelése érezhetően romlott. A kereskedelmi bizalmi index decemberben már harmadik hónapja esett, s ezzel az elmúlt öt évet jellemző viszonylag keskeny sáv közepéhez áll közel. Az eladási pozíció és a rendelésállomány megítélése romlott, a készleteké javult. A szolgáltatói bizalmi index decemberben csökkent. Ebben az általános üzletmenet és a forgalmi várakozások romlása egyaránt közrejátszott. Az előző havi forgalomról alkotott vélemény nem változott novemberhez képest.






A foglalkoztatási szándék az ipar kivételével minden ágazatban érezhetően markánsabb lett, a lakosság körében viszont erősödött kissé a munkanélküliségtől való félelem. Az áremelési szándék a legtöbb ágazatban mérséklődött, a kereskedelem és a fogyasztók inflációs várakozása viszont erősödött. A magyar gazdaság megítélése a szolgáltató cégek kivételével minden ágazatban látványosan, a fogyasztók körében kissé kedvezőbb lett.

A GKI fogyasztói bizalmi index az október-novemberi romlás után decemberben szerényen, de javult. A lakosság saját pénzügyi helyzetét kissé, jövőbeli megtakarítási képességét közepesen javulónak érezte. Ez utóbbi újra megközelítette az októberi, 16 éves rekordszintet. A lakosság javulónak érezte a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.

 
Forrás: GKI