Kampány a biztonságosabb közlekedésért

Az autósokat és a bicikliseket is kiakasztotta egy közúti szabálytalankodásról, majd az azt követő összetűzésről készült felvétel a napokban. A videóra érkező reakciókból is látszik, hogy a bringás-autós kapcsolat nem felhőtlen, pedig mindkét oldal hozzáállásán lenne mit javítani.

A legfrissebb adatok alapján Magyarország még mindig dobogós helyen szerepel az EU-ban az egymillió főre jutó kerékpáros halálos áldozatok száma alapján, illetve a bicikliseket is érintő balesetek száma sem elhanyagolható hazánkban. Az odafigyelés és az együttműködés segítene, ezért indít kampányt a We Love Cycling.

A napokban megjelent egy felvétel, amin egy autós-biciklis konfliktust láthatunk egy biciklis kamerájának szemszögéből. A jelenetben mindkét fél hibázott és - bár nem keletkezett sérülés – összetűzésbe torkollik az incidens. A vita pedig az online térben is folytatódott, miután napvilágot látott a meglepő felvétel. A biciklisek az autósokat okolják, az autósok a bicikliseket. Több felületen még szavazás is indult arról, hogy ki a hibás, és annak ellenére, hogy mindketten azok voltak, mégis sokan csak az egyik vagy másik félre szavaztak. Mi sem mutatja jobban, hogy az autósok és biciklisek között egy olyan ellentét van, ami a mindennapi közlekedést is megnehezíti.

Élen járunk a biciklis balesetekben


A sajtóban terjedő felvételt valójában a We Love Cycling kerékpáros oldal készítette, a céljuk pedig az volt, hogy teszteljék, hogyan reagálnak a mindennapi közlekedés résztvevői a látottakra, illetve felhívják a figyelmet arra, hogy a biciklis-autós kapcsolatokon még mindig van mit javítani. A kommentek pedig bizonyították, hogy szükség lenne az odafigyelésre, a szabályok betartására és az együttműködésre, ráadásul ezt a statisztikai adatok is alátámasztják.

A legutóbbi Európai Uniós összehasonlítás alapján a közúti haláleseteken belül a kerékpáros balesetek arányában Magyarország sajnos élen jár. Míg az EU-átlag azt mutatja, hogy a balesetek 8%-a biciklis baleset, addig hazánkban ugyanez a szám 12% , amit csak három ország előz meg. Ráadásul Magyarország a dobogós helyen szerepel az egymillió főre jutó kerékpáros halálos áldozatok száma alapján is. Az éves halálos kimenetelű balesetek áldozatai közül tízből egy biciklis.

Szükség van az edukációra, figyelmetlenek a felek


Sajnos a téma nagyon aktuális, hiszen az adatok azt mutatják, hogy a halálos kimenetelű biciklis balesetek csaknem háromnegyede május és november között történik hazánkban. Bár a kerékpározás a nők és a férfiak számára is kedves, mégis, tíz áldozatból nyolc férfi. Az előfordulás helyszínében nincs figyelemre méltó különbség: ahogyan Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta, a biciklis kapcsolódású baleseteknél körülbelül egyenlő arányban oszlanak meg a településen belüli és azon kívüli esetek.

Míg városon kívül legtöbbször a hátulról elütés, az előzés közben történő elsodrás az, ami bekövetkezik, városon belül gyakoribb a figyelmetlen ajtónyitás és a kanyarodás közben bekövetkező baleset. Abban pedig, hogy az egyik, vagy a másik fél lenne gyakrabban hibás, nincs általános igazság: éppen ugyanannyi szabálysértés történik egy-egy autós-biciklis baleset kapcsán az autósok és a biciklisek részéről is.