2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Farsang, karnevál, bál… télűzés felső fokon

Az egész azzal kezdődött, hogy az ember rájött, hogy mikor változnak az évszakok, ez milyen eseményekhez köthető és ettől kezdve a gazdálkodó ember megünnepelte a terméketlen évszak végét, érthető módon olyan kicsapongó szórakozással, gazdag lakomákkal, s
2008. január 6. vasárnap 15:54 - Szabó Péter

Párizsban a boeuf gras-t (kövér ökör) álarcosok vezetik körül a városban, s ezzel fejezik be a farsangot. Spanyolországban, különösen Madridban, Sevillában és Cadizban rendkívüli fényes álarcos felvonulások vannak. Németországban farsang utolsó napján hajószekeret (carrus navalis-t, mely szóból sokan a karneval kifejezést is származtatják) vezetik körül a helységekben, ezzel az újra megnyílt hajózási időszakot jelezve. Ezt a Dionüszosz ünnepekkel hozták kapcsolatba, hiszen az istenség ünnepein a főszereplőt egy kocsira helyezett hajón húzták végig a városon, mint a termékenység s bőség szimbólumát. A Németországban is divatozó álarcos felvonulásokról és az ezekkel összekötött pajkosságokról elnevezték a húshagyó keddet bolondok keddjének (Narrenfest). Az acheni és különösen a düsseldorfi farsang nagy hírű. Az alakoskodás legrégebbi formája Európa-szerte az állatalakoskodás, ez azt jelenti, hogy a férfiak mindenféle állatoknak öltöztek fel: medve, ló, szamár, kecske...

A velencei karneválok maskarás felvonulására az egyházi értelmezést kívánják ráerőltetni egyesek – karnevale: hús, isten veled -, azonban mivel a környék rendelkezik i.e. IV. századi múlttal, így valószínűbb a „Napisten újból jön” jelentés. A skandináv farsang eredetileg egy háromnapos ünnep, amely farsang-vasárnappal kezdõdik és a ”kék-hétfõ”-vel (ekkor a templomok kékkel voltak díszítve) folytatódik, amit befejezésül a ”húsos-kedd” követ. A böjt szerdán, helyesebben hamvazószerdán veszi kezdetét, amikor a templomban hamuval egy keresztet rajzoltak a hívek a homlokukra, amit a vallási hagyomány szerint nem szabadott lemosni egészen nagycsütörtökig. A belgiumi Binoche-ban a három napos ünnepen táncversenyt tartanak a felvonuló csapatok, majd maskarás felvonulással ünnepelik a győztest. Az ünnep utolsó napján pedig a főtéren a derék polgárok eltáncolják a „barátság táncát”. Malmedy-ben viszont legvégül a bohócégetés szertartása zárja az ünnepet. A hollandoknál mindenféle rikító színű ruhába öltöznek a népek, vagy csak egy elképesztő színorgiájú tollakkal ékes kalapot vesznek fel, jelezvén az ünnepi hangulatot. Ha közben munkanap is beesik, nem gond, ők akkor sem veszik le a hacukákat! Na ja, buli van!
Ne feledjük, sok bajt megelõzhetünk, ha a farsangi evés-ivás, bálozás, bolondozás közben azt is megfontoljuk, amit a népi bölcsesség a farsanghoz társított: "Minden farsangnak van böjtje". Szóval csak módjával…

Az előzményekhez

Az ókori rómaiak a szaturnáliákon a szeretetet, a rabszolgák iránti jóságot és az ajándékozást is szem előtt tartották. Mithrásznak, a fény istenének a személyét a télen meghaló és december 25. napja körül újra feltámadó Nappal azonosították. Így a december 25-ére esõ ünnepnap a Legyõzhetetlen Nap születésnapjának az ünnepe volt, aki a hagyomány szerint egy barlangistállóban született és születésekor pásztorok és állatok vették körül (nédda, mint Jézus!!!) Most már tudjuk, hogy a karácsonyi ünnep két elembõl tevõdik össze. Az egyik az õsi, természeti: az újév ünneplése, az újjászületés, a tavasz közeledése felett érzett öröm. Ezt a régi ünnepet a kereszténység a saját ünnepei közé fogadta, de jelentését megváltoztatta, földöntúli elemekkel gazdagította. Így az ünnep továbbra is a születés ünnepe maradt, de Isten fiának, a Megváltónak a születésnapja.

A halottakról

A rómaiak és a Kaukázus környéki oszétok kultikus hagyományaiban egyaránt meglévő szokás, hogy mindkét nép ekkor emlékezett meg halottairól. Az oszétok komahcen-nek nevezik ezt az idõszakot, ami megfelelhet a magyar komázás szavunknak: még a messzire szakadt rokonok is meglátogatták egymást, hogy közösen emlékezzenek a nagycsalád közös halottaira. A fonók, bálok, farsangi felvonulások álarcai, maskarái, maszkái a halottakra való emlékezéssel függenek össze. "A maszkba öltözött játékosok az õsök … mitikus képviselõi" - írja a debreceni Újváry Zoltán néprajz professzor - s részben a gonosz, rontó szellemek elriasztására, megtévesztésére szolgáltak, részben a termékenységet biztosították.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását