MSZOSZ-tüntetés
Az MTI becslése szerint mintegy háromezren, a szervezők szerint több ezren vettek részt szombaton a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) által szervezett demonstráción a Kossuth téren.
2009. április 18. szombat 21:25 - HírExtra
A tüntetésen a Budapesti Rendőr-főkapitányság közlése szerint semmiféle rendbontás nem történt.
A szervezők - tekintettel "az ország valamennyi régiójából érkező, nagy számú résztvevőre és az egységes fellépésre" - eredményesnek tartották a szombati szakszervezeti demonstrációt. A szakszervezetek a miharabbi érdemi tárgyalások megkezdését várják a kormánytól, és belátható időn belül nem terveznek sztrájkot.
Az MTI által megkérdezett politológusok - Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet igazgatója és Lakner Zoltán - ugyanakkor úgy vélték: a demonstrációnak várhatóan nem lesz közvetlen hatása a Bajnai-kormány programjára, illetve annak konkrét intézkedéseire, ám a társadalmi tiltakozások sora később elbizonytalaníthatják a döntéseket támogató szocialista és liberális képviselőket.
A szombati megmozduláson a szakszervezeti vezetők petíciót nyújtottak át a politikusoknak a Parlament bejáratánál. A dokumentumot az MSZP, a Fidesz, a KDNP és a kormány képviselője vette át a három szakszervezeti vezetőtől, Pataky Pétertől, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének, Kuti Lászlótól, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülésnek, valamint Borsik Jánostól, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnökétől vette át a petíciót.
A petíció megfogalmazói és a rendezvényen felszólalók is igazságosabb teherelosztást és haladéktalan tárgyalásokat követeltek.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) egy emberibb világért, a válságkezelés terheinek értelmes, igazságos elosztása érdekében emelt szót. Úgy vélte: elkerülhető a gazdasági válságot követő társadalmi válság, ha a kormány meghallgatja és tárgyal az érdekképviseletekkel.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke a természetbeni juttatások megadóztatását az eddig megkötött béralkukba történő megengedhetetlen beavatkozásnak tartotta. Úgy vélte, ezzel legalább 3 ezer munkahely kerülhet veszélybe. Bírálta a nyugdíjrendszer igazságtalanságát, és kritikával illette az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések kedvezményeinek megkurtítását is.
A közszféra nevében emelt szót Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke, aki szerint ez a szféra a kormány "pofozógépe", minden megszorítást ezen a területen kezdenek, amit visszautasítanak, csakúgy, mint a négynapos munkahét gondolatát.
Az egyórás demonstráció ideje alatt a környező utcákat lezárták. A tiltakozók transzparensein többek között olyan feliratok voltak olvashatók, mint például: "Munkás, dolgozó, ébredj, meglopnak 18 éve!", "Közpénzből közcélokat!", "Radikális, de értelmes változtatást!", "Közösen a mindennapokért!".
A tüntetés után Nyakó István, az MSZP szóvivője azt mondta: pártja szerint a szakszervezeteknek nemcsak joguk, hanem kötelességük is védeni a munkavállalók érdekeit, és a munkahelyek megőrzéséért való küzdelemben egy oldalon áll velük. Szólt arról is, hogy az MSZP továbbra is nyitott a tárgyalások folytatására a szakszervezetekkel, és továbbra is elkötelezett abban, hogy a gazdasági válság hatása ellenére minél több kenyérkereső állást őrizzen meg.
Forrás: MTI