Utcát neveztek el a magyar "bújdodó hadvezérről"
Thököly Imréről utcát neveztek el Törökországban, a Márvány-tenger partján fekvő Karatepén vasárnap, ott, ahol a hadvezér feleségével, Zrínyi Ilonával utolsó éveit élte száműzetésben az 1699-es karlócai békekötés után.
2009. július 6. hétfő 20:40 - HírExtra
A Márvány-tenger partján fekvő nagyváros, Kocaeli polgármesteri hivatala döntött úgy, hogy a hozzájuk tartozó településen, Karatepén utca fogja őrizni Thököly Imre, magyar bujdosó hadvezér, Felső-Magyarország és Erdély fejedelme nevét. Az utcanévtábla avatóját webkamera segítségével egyenes adásban láthatta Kocaeli testvértelepülése, Székesfehérvár - tájékoztatta az MTI-t hétfőn Székelyné Németh Mária isztambuli főkonzul.
Az avatóünnepség előtt Karatepe több száz lakosa, a város és a tartomány több vezetője, valamint Szabó István ankarai magyar nagykövet és Székelyné Németh Mária főkonzul emléktúrát tett Karatepén, az egykori Virágok mezején, ahová a szultán 1701-ben letelepítette Thököly Istvánt, feleségét, Zrínyi Ilonát és 50 fős kíséretüket.
Történelmi források szerint a mai Karatepe közelében volt az ókori Nikomédia, amely 1331-ben az oszmán törökök kezére került. A település neve évszázadok alatt többször változott, Thököly idejében Izmitnek nevezték, ma pedig Kocaelinek.
Kocaeli önkormányzata a magyar kulturális tárcával összefogva, az isztambuli magyar főkonzulátus közreműködésével múzeumot avatott tavaly novemberben a neves magyar történelmi személyiségek emlékére Kocaeliben, a tengerparti Seka parkban, Karatepén pedig 2008 decemberében a helyi Thököly Baráti Társaság emlékművet állított Zrínyi Ilona és Thököly Imre sziklába vésett képmásával. Az emlékmű előtti utca vasárnaptól viseli Thököly Imre nevét.
Zrínyi Ilona 1703-ban, míg férje, Thököly Imre 1705-ben halt meg Izmitben. Földi maradványaikat 1906-ban hozták Magyarországra. Thököly Imrét szülővárosában, Késmárkon, míg Zrínyi Ilonát a kassai dómban helyezték örök nyugalomra.
Forrás: MTI