Totális harc a civilek és a politikusok közt
Miután a Parlament figyelmen kívül hagyta a civilek - és ezáltal az ország - akaratát, a civilek tervezik figyelmen kívül hagyni Európa rendjét és a józan észt. Akkorát rúgnának az egész politikába, amitől az jó ideig ülve maradna.
2009. október 6. kedd 07:39 - Pásztor Balázs
Kiindulópont
Seres Mária ötletére rekord sikerességű, több mint 600.000 aláírást összegyűjtő népszavazási kezdeményezés landolt a parlamenti képviselők asztalán, aminek hatására a honatyák joggal gondolhatták
ezt.
A népszavazási-kezdeményezés arról szólt, hogy a tisztelt országgyűlési képviselők ne vehessenek már fel bemondásra különböző költségtérítésnek nevezett összegeket - amelyből Angliában akkora botrány robbant ki, hogy az összes parlamenti párt belebukott. A parlamenti képviselők
erre reagáltak, és valahol itt romlott el minden, végérvényesen.
Bár a parlamenti költségtérítés megrendszabályozása közel sem oldaná meg az ország pénzügyi helyzetét, sőt a képviselők jövedelmének nagy részét se veszélyeztetné, de mégis egy olyan rendszeresen bírált juttatásról volt szó, ami a politikusok korruptságának egyik legfőbb jelképe. És éppen ezt a jelképet erősítette meg a Parlament fideszestül, emeszpéstül azzal, hogy
egy átnevezéssel egyszerűen érvénytelenítette a népszavazási kezdeményezést, és még - állítólag véletlenül - meg is emelte a parlamenti honatyák fizetését.
Elnézve az angliai példát, egy normális országban ilyenkor a nép olyan pofont adna az ezt megszavazó pártoknak, hogy évtizedekig keresgetnék a fogaikat: az MSZP örülhetne az 5 százaléknak, a Fidesz meg annak, hogy valamilyen koalícióval majd kormányt alapíthat - nemhogy 2/3-os többségről álmodozzon. De mint azt már többen megírták: ez egy következmények nélküli ország, itt a politika mindent megtehet. Pontosabban, majdnem mindent.
Népi válasz
A tehetetlen düh és elkeseredés hangjai
Biztosan tudjátok már, hogy elindult egy újabb kezdeményezés, amit már nem tudnak kikerülni a pártok és a képviselők sem. Megkaptuk a lehetőséget arra, hogy visszavágót vegyünk a pártokon, a parlamenti képviselők költségtérítéséről szóló népszavazásra összegyűlt 605 ezer aláíró semmibevételéért. Mint tudjátok, a honatyák trükkösen, egyszerű szócserével, a költségtérítés választókerület pótlékká való átkeresztelésével hiúsították meg a minden idők legtámogatottabb népszavazási kezdeményezését.(Seres Mária levelének bevezetője a szimpatizánsaihoz.)
Az időközben párttá alakult civil szervezet Seres Mária vezetésével az elképesztő elutasításra hasonlóan elképesztő ötlettel reagált - ami azért furcsa, mert az eddigi elképzelései sem a nép, sem a szakértők, sem a józan ész ellenkezését nem váltották ki. Hisz a költségtérítés számlához kötése mellett olyan népszavazási kezdeményezései láttak napvilágot a
Civil Mozgalomnak, mint a politikusok visszahívhatósága, vagy az a korlátozás, amely szerint nem lehetne valaki polgármester, és országgyűlési képviselő is egyszerre.
A mostani népszavazási-kezdeményezés ötletének hallatára viszont a szakértők értelmetlenül bámulnak, a józan ész pedig csendben, földre szegezett arccal rázta a fejét - csak a nép elkeseredett dühorkánja viszi előrébb az aláírásgyűjtési lapot. A kérdés azt akarja elérni, hogy az állam költségvetéséből a pártok ne részesülhessenek semmilyen juttatásban. Ez viszont rengeteg szempontból elfogadhatatlan.