2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Lengyel Zoltánnak "illik" lemondani mandátumáról

A jogerősen felfüggesztett szabadságvesztére ítélt Lengyel Zoltánnak "illik" lemondani a mandátumáról, de ha ezt nem teszi, az Országgyűlés összeférhetetlenségi eljárás keretében kétharmados többséggel dönt a mandátum megszüntetéséről.
2009. november 23. hétfő 17:43 - HírExtra
Hétfőn rendőrök sérelmére elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, könnyű testi sértés és becsületsértés miatt jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte Lengyel Zoltán független országgyűlési képviselőt a Fővárosi Bíróság.
A jogerős ítéletet követő parlamenti procedúra kapcsán Géczi József Alajos az MTI-nek azt mondta, Lengyel Zoltán választhat: vagy lemond a mandátumáról, vagy megvárja az összeférhetetlenségi eljárás lebonyolítását.
A bizottság elnöke felhívta a figyelmet, hogy utóbbi esetben a mentelmi bizottság csak előkészíti az eljárást, a mandátum megszüntetetéséről az Országgyűlés kétharmados többséggel dönt.

Ezt a procedúrát még nem próbálta a parlament - jegyezte meg a szocialista politikus, aki emlékeztetet: Várhegyi Attila fideszes, jogerősen elítélt képviselő korábban nem várta meg ezt a procedúrát, és lemondott a mandátumáról.
Géczi József Alajos kiemelte, hogy Lengyel Zoltán a határidők miatt még az összeférhetetlenségi eljárás végén meghozott megszüntető határozat előtt is lemondhat a mandátumáról.

Utalt arra is, hogy az ítéletet a bíróságnak még meg kell küldenie az Országgyűlésnek.
A mentelmi bizottság elnöke szerint az lenne a leghelyesebb, ha egy jogerős szabadságvesztésről szóló ítélet automatikusan megszüntetné a mandátumot, de ez nincs így szabályozva, s ez törvényi anomália. Mint mondta, ha egy polgármestert akár csak pénzbírságra is, de egy büntetőperben elítélnek, "hivatalból" megszűnik a mandátuma, az országgyűlési képviselők viszont "a jogerős ítéletig a parlamentben üldögélhetnek első fokon börtönre ítélve is".
Lengyel Zoltán a 2006. évi országgyűlési választásokon Fejér megye 6. választókerületében szerzett egyéni mandátumot a Fidesz jelöltjeként.

Várhegyi Attila (Fidesz) 2002. október 8-án mondott le parlamenti képviselői mandátumáról azt követően, hogy a Pest Megyei Bíróság nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt jogerősen egy év - két évre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.
Lengyel Zoltánt 2007 júliusában egy közúti ellenőrzés során a fővárosban igazoltatni próbálták a rendőrök, ám a képviselőnél nem voltak iratok, nem volt együttműködő, ezért a rendőrök előállították a kapitányságra, s közben az egyik rendőr megsérült.

A kölcsönös feljelentések közül abban az ügyben nem vezetett eredményre a nyomozás, amely a képviselő által tett feljelentéssel kapcsolatban indult. Lengyel Zoltán ellen azonban vádat emeltek, és büntetőper kezdődött, melyben a Budai Központi Kerületi Bíróság májusban nyolc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki első fokon. Ez ellen az ügyészség súlyosbításért, a védelem enyhítésért fellebbezett, ám a Fővárosi Bíróság hétfőn másodfokon ezeket az indítványokat elutasította, s helybenhagyta a kerületi bíróság ítéletét.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Bűnügy témában
Ön mivel büntetné a halált okozó ittas vezetést?
Azzal amit okoz: halállal
Életfogytiglan
Tíz lév letöltendő
Néhány év elég
Jogosítvány örökös elvétele
Nem büntetném
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását