Állja a válságot a biztosítási piac
A magyar biztosítási piac állja a válságot, az év elejéhez képest az utóbbi hónapokban már kedvezőbben alakultak a piac folyamatok - nyilatkozta az MTI-nek Trunkó Barnabás, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) főtitkára.
2009. december 24. csütörtök 12:02 - HírExtra
A teljes díjbevétel az első negyedév 14,14 százalékos elmaradása után az év első kilenc hónapjában már "csak" 12,41 százalékos visszaesést mutat a tavalyi évhez képest. Igaz, hogy a válság mélypontján az életbiztosítási ág teljesítménye a három évvel ezelőtti szintre csökkent, de az év harmadik negyedévében már látszódtak a kilábalás jelei is - mondta a főtitkár.
Hozzátette, hogy a rendszeres díjfizetésű, befektetésekhez kötött (unit linked) biztosítások területén már szerény mértékű, 0,6 százalékos emelkedés tapasztalható.
Az egyszeri díjas unit linked biztosítások iránti kereslet jó 25 százalékkal csökkent, elsősorban az eszközalapok gyenge teljesítménye miatt. De a válság okán nőtt a visszavásárlások száma is, és a lejárt szerződéseknek is csak szerény részét kötötték újra. Ezek a jelenségek - többek között - azt is eredményezték, hogy a hazai összes biztosítási díjbevételen belül az élet-ág részaránya 46,5 százalékra csökkent, pedig 2006-ban egyszer már átlépte az 50 százalékot, ami biztatóan mutatott az ideálisnak vélt 60-40 százalékos álomarány felé - ismertette az adatokat Trunkó Barnabás. A nem életbiztosítási ág kevésbé hektikus.
Az adatokból látható, hogy a magyar piac számára milyen fontos a unit-linked biztosítás. Ezért a szakma a teljes költség mutatóval (TKM) átláthatóvá tette a fogyasztók számára ezt a ma még bonyolultnak tűnő terméket - mondta. A főtitkár szerint a TKM versenyre és költségkímélésre is ösztönöz. Egyébként a unit-linked biztosítások költségszintjének transzparens bemutatása EU kívánalom, de a hazai TKM bevezetése ma még megelőzi az európai szabályozást és a gyakorlatot - tette hozzá.
Forrás: MTI