Újra Pekingben a dalai láma küldöttsége
Tizenöt hónap után ismét tárgyalások kezdődnek a dalai láma képviselői és a pekingi hivatalos szervek között - tudatta az úgynevezett dharamszalai tibeti emigráns kormány, s a közlést kedden a kínai külügyi szóvivő is megerősítette.
2010. január 26. kedd 20:30 - HírExtra
Egyelőre nem tudni, hogy mikor és hol kezdődnek a megbeszélések, de az Indiában kiadott közlemény szerint február elejére várják vissza az ötfős delegációt, így a dalai láma rendkívüli megbízottját, Lodi Gyarit és Kelsang Gyaltsen megbízottat. Az egyeztetések a felek között 2002-ben indultak meg, s ez lesz a tárgyalások kilencedik fordulója. A legutóbbira 2008 júliusában került sor, s lényegében eredmény nélkül zárult.
Akkor Csi Veij-csün a Kínai Kommunista Párt illetékes szervének helyettes igazgatója a tibeti partnereket okolta a kudarc miatt. "Nem adták fel álmukat egy független Tibet iránt" - mondta akkor. A kínai központi kormány reméli, hogy a dalai láma "megbecsüli a legfrissebb kapcsolatfelvétel lehetőségét és pozitívan fog válaszolni a kormány kérésére" - jelentette ki kedden a kínai külügyi szóvivő, nem közölve részleteket. Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) elmondta, hogy a dalai láma oldaláról indult kezdeményezés nyomán "a kínai központi kormány illetékes osztályai megállapodtak (a dalai láma) magán képviselőivel abban, hogy visszatérnek Kínába és folytatják a konzultációt".
"A központi kormány politikája a dalai láma irányában következetes és világos" - húzta alá Ma, s arra kérte az újságírókat, hogy további kérdéseikkel forduljanak az illetékesekhez.
A mostani megbeszélésekre azután kerül sor, hogy pekingi látogatása alkalmával Barack Obama hangsúlyosan és nyilvánosan is kiállt a dalai láma és Peking közötti párbeszéd felújítása mellett, valamint ismertté vált, hogy a közeli jövőben kerül sor az amerikai elnök és a dalai láma - korábban Obama kínai útja miatt elhalasztott - találkozójára.
Forrás: MTI