Ránk szállt a Wall Street Journal
A külföldi sajtóorgánumok az utóbbi időszakban kimondottan sokat foglalkoztak Magyarországgal. A HírExtra információi szerint a Wall Street Journal a jövőben is kiemelten kíván foglalkozni hazánkkal.
2010. június 18. péntek 16:12 - Iván Márton
Az utóbbi időszakban a mérvadó amerikai sajtóorgánumok, köztük a tekintélyes gazdasági szaklap a Wall Street Journal a megszokottnál többet foglalkozott hazánkkal. Megtudtuk, hogy ez a jövőben is bizonyosan így lesz.
Ennek persze számos olyan oka van, melyekre elég kézzelfogható a magyarázat. Az elmúlt időszakban Magyarország a közelgő választások révén a megszokottnál amúgy is több figyelmet kapott a nemzetközi sajtóban.
Ingerküszöb-ugrás
Csaba László Magyarország Wall Street Journal-beli megjelenéséről
Magyarországnak nem jó, ha a Wall Street Journal vezető hírében szerepel, különösen a válság kifejezéssel összefüggésben - figyelmeztetett a közgazdász
MTI
Azt azonban látni kell, hogy a külföldi média Magyarországgal szembeni ingerküszöbe igen magas. Vagyis egy egyszerű parlamenti választás nem elég ahhoz, hogy immár hónapok óta folyamatosan megjelenjenek újabb és újabb anyagok hazánkról. A gazdasági válság, illetve a görög kvázi-összeomlás hatására megrendülő eurozóna által gerjesztett negatív piaci hangulat is komolyan hatott
Magyarországra, mely inkább oka a megélénkül érdeklődésnek.
Mint tudjuk hazánk is azon európai államok közé tartozik, melyek könnyelmű költségvetési politikájuk révén fokozottan ki vannak téve a görög válság most is érezhető utórezgéseinek. A külföldi befektetők bizalmának megrendülése és ezzel összefüggésben a
pénzügyi elemzők hazánkat is érintő leminősítései hatására Magyarország a figyelem középpontjába került. Annál is inkább, mivel már a 2009-es pénzügyi válság idején is a leggyengébb láncszemként számon tartott kelet-közép-európai ország volt.
Várakozások
A fentiekkel összefüggésben a külföld várakozásai igen magasak voltak az új kormánnyal szemben. Az Orbán Viktor által bejelentett 29 pontos akciótervet pozitívan fogadta a nemzetközi piac, ám a bejelentését megelőzően – a finoman szólva is ellentmondásos – Kósa és Szijjártó nyilatkozatok, egyértelműen negatívan hatottak hazánk megítélésre és mindenekelőtt a forint árfolyamára. Egyszóval bőven volt ok arra, hogy a nemzetközi sajtó hazánkkal foglalkozzon.
Érdekes és igen figyelemre méltó, hogy bár a többi amerikai lapban is megjelentek Magyarországgal kapcsolatos írások a fentiekben felsorolt legfontosabb témában, ám az embernek valahogy az az érzése támad, hogy a WSJ kiemelten foglalkozik az országgal. Erre a honlap keresője enged következtetni, mely az elmúlt egy hónapra Magyarország nevére való rákeresést követően 81 kapcsolódó találatot dob ki.
Mások
Ugyanezen kereső például a nálunknál jóval nagyobb Lengyelország nevére 85-öt ad ki. De rákerestünk a többi országra is, mint Csehország – ahol szintén választás volt a közelmúltban – melynél 41 találatot kapunk, Ausztriánál 48, Szlovákiánál 25, Romániánál 16, míg Horvátország esetében mindössze 9 a találatok száma.
Vajon ez a fokozott figyelem csak a Magyarországgal kapcsolatos – sajnos többségében negatív – híreknek és eseményeknek köszönhető? Feltehetően.
Az mindenesetre figyelemreméltó, hogy a Wall Street Journal fokozott figyelmet szentel hazánknak. Hogy mitől zörög a haraszt, mi még nem tudjuk, de lehet, hogy az óceán túlpartján már sejtenek valamit! Meglátjuk…