A magyar bikán is lehet ülni
Rodeozás Magyarországon. Meg úgy egyébként. Az Egyesült Államok legjobban növekvő sportjáról van szó, világszerte százmillió ember követi az eseményeket. Itthon a hazai rodeo fanatikusoknak, és a sport csatornáknak köszönhetően is megnőtt a rodeo magyarországi rajongóinak száma. Amerikai rodeo kontra magyar rodeo.
2010. június 29. kedd 17:43 - vuko
A gyökerek
A rodeó elnevezés a spanyol rodear szóból ered. Napjainkra versenysporttá vált, ahol a lovasok az állattartás során szerzett ügyességüket tehetik próbára, például lovaglásban és lasszózásban. Gyökerei az 1860-as 1870-es évekre Amerikájában keresendő, ahol az éves marhaterelések előtt a gyülekezőhelyen a cowboyok versengtek egymással. A szükséges tudást a spanyol konkvisztádorok hagyományaiból merítették.
Az első hivatalos rodeóversenyt valószínűleg 1872-ben Cheyenneben, Wyoming államban tartották. 1890 és 1910 között a rodeó, mint szórakoztató esemény terjedt el, a többi vadnyugati show-val együtt, július 4-én (Függetlenség napján) a marhatenyésztők gyakran ekképpen emlékeztek meg az ünnepről.
A XX. század első évtizedéig a rodeó nem számított elismert versenysportnak. Sok településen csak a rodeó volt az egyetlen szórakozási lehetőség. Az 1920-as évek közepére a korai szponzoroknak köszönhetően bajnokság indult, a Boston Gardenben és a
Madison Square Gardenben tartott fordulókra már az egész ország figyelt.
A profi sport
A rodeó nem hagyományőrző jellegű, mint a mexikói charreria, hanem sokkal inkább szórakoztató jellegű show. Míg a charreádákon résztvevő versenyezők csak a dicsőségét küzdenek, első sorban csapatversenyeken, addig az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában a rodeó már professzionális sport, komoly pénzdíjas versenyeken, versenysorozatokon mérik össze tudásukat a cowboyok, főleg egyéni számokban.
Magyarországi viszonyok
A hazai rodeo sport történelme úgy hat éves múltra tekinthet vissza. Akkor egy szűk a sportért rajongó társaság döntött úgy, hogy teret kell engednie ennek a veszélyes sportnak Magyarországon. Létre is hoztak egy sportegyesületet, amely jelenleg is működik
Magyar Rodeo és Western Sport Egyesület néven. Az egyesület elnöke Katona Szabolcs, aki mellesleg a Sport Tv szakkommentátora.
Elmondása szerint a hazai rodeo sport népszerűsítésének első lépcsőfoka természetesen maga a rodeozás technikai hátterének előteremtése és biztosítása volt. Csak ezek után lehetett szó arról, hogy országos versenyeket rendezzenek, és megfelelő színvonalon terjesszék a rodeo sportot.
Bikák
Bull Riding -Bikalovaglás
A bika lovasának céja, hogy fentmaradjon legalább 8 másodpercig. Ehhez jó egyensúlyérzék, ügyesség, gyors reflexek, hajlékonyság és talán mindenek felett jó mentális hozzáállás szükséges. Azon túl, hogy a bika nem tűri meg magán lovast, még egy hevederrel egy harangot is erősítenek a bika hasa alá, aminek a hangja külön idegesíti az állatot, így még jobban ugrál, bakol.
Ebbe a kötélhevederbe kapaszkodhat a cowboy, de csak egy kézzel. Amikor a versenyző lekerül a bikáról, a harang súlya lehúzza a hevedert a bikáról. A bírók pontozzák a bikát ereje, gyorsasága és mozgása alapján. Azt külön figyelik, mennyit pördül vagy mozog szűk körön az állat, miközben rúgdal a levegőbe, mert ez több pontot ér mintha egyenes vonalon vagy nagy körön halad. Egy olyan bika, ami jobbra-balra ugrálva próbálja ledobni az indulót külön plussz pontokat jelent, hiszen nehezebb megmaradni rajta.
Magyarországon a bikák beszerzése a legnehezebb feladat, hiszen nincs olyan professzionális tenyésztés, mint például az Egyesült Államokban -mondta kérdésünkre Katona Szabolcs. Ott külön, csakis a „rodeo bikák” tenyésztésével foglalkozó mezőgazdasági üzemek létesültek, és hatalmas pénzeket invesztálnak az állomány fenntartására és fokozatos pótlására.
"Hazánkban a rodeozásnak megfelelő egyedeket ezzel szemben keresés-kutatás után választják ki, és sok esetben a versenyzők csak tippelnek egy adott egyedre, hát ha jó lesz rodeozni. De volt közöttünk olyan sporttárs, aki tenyésztőként lépett be az egyesületbe, és már kifejlett állatokat vásárolt, és mostanában én is elkezdtem bikákat venni" - meséli Katona.
Jó a sport hazai fogadtatása az állatvédők részéről is - állítja, majd hozzáteszi - a versenyeken részt vett bikák ugyanis jobb eltartásban részesülnek, jobb kondícióban vannak és tovább élnek, mint társaik; ráadásul a bikaviadalhoz képest mi nem ellenségnek tekintjük a bikákat, hanem „sporttársnak”.
Cowboys in Hungary
Egyre többen látogatnak ki a magyarországi rodeo fesztiválokra. A hét végi versenyeket nem hogy több százan, hanem több ezren kísérik figyelemmel a helyszíneken. A legutóbbi „bikalovagláson” 1000-5000 fő közötti érdeklődő vett részt.
A hazai versenyzőkről szólva Katna kiemelte, "hogy egy igen ügyes kis csapat jött össze, akik nem csak itthon, hanem Olaszországban is szép sikereket érnek el; kapcsolatban vagyunk lengyel és szlovák versenyzőkkel is, ők hozzánk járnak át versenyezni."
Mi lehet a cél?
"Mindenképpen a jó minőségű, előkelő európai színvonalon versenysorozatot szeretnének a hazai rodeosok rendezni, ami mind a versenyzőknek, mind a közönségnek egy nagyszerű hét végi kikapcsolódás - mondja Katona, aki szerint az amerikai szint megközelíthetetlennek tűnik, hiszen ott több száz éves hagyománya van a rodeozásnak, hatalmas méretű állatállománnyal rendelkezik a sport, és nagyon sokan űzik is ezt a sportot.