Demszky: nincs szükség munka nélküli főpolgármester-helyettesekre
Demszky Gábor főpolgármester tudomásul veszi, hogy a következő egy hónapban átmeneti állapotban működik az önkormányzat, de munka nélküli főpolgármester-helyettesekre nincs szüksége, ezért elvárja, hogy Hagyó Miklós és Horváth Csaba járjon be a városházára a következő egy hónapban és adják át folyamatban lévő ügyeiket.
2009. október 19. hétfő 20:40 - HírExtra
A városvezető utolsóként szólalt meg a hétfői, az önkormányzat működőképességének biztosítása érdekében összehívott ötpárti egyeztetés résztvevői közül.
Közölte: azután, hogy az MSZP felmondta az SZDSZ-szel kötött koalíciót, 15 év után megszűnik a gyakorlat, hogy két párt előzetes egyeztetése után születnek meg a döntések a közgyűlésben, ezért egy jóval szélesebb körű együttműködésen alapuló működési modellt kell kialakítani. Ennek alapelveiről egyeztetett volna ma a frakcióvezetőkkel, de hétfőn - mint mondta - ez nem vezetett eredményre, mivel az ellenzék kijelentette, hogy csak akkor kívánnak érdemben foglalkozni ezekkel az ügyekkel, ha a jelenlegi MSZP-s helyettesek lemondanak, azaz, megalakul formálisan is az ellenzéki szocialista frakció.
Emlékeztetett rá: ez november 20-án következik be, amikor a szocialista helyettesei lemondanak, addig átmeneti állapotban működik az önkormányzat. "Ez számomra is adottság" - jelentette ki.
Mint mondta, elfogadja, ha az átadás-átvételre az MSZP-nek négy hétre van szüksége, de "egy kicsit soknak" tartja a négy hetet. Hozzátette: az eddig benyújtott előterjesztéseket a helyettesek november 20-áig végig tudják vinni, a közgyűlés várhatóan október 29-én rendes és rendkívüli ülést is tart, ahol jelentős részben a helyettesek előterjesztéseit tárgyalják.
Megjegyezte: november 20-áig a helyettesek már nem hozhatnak olyan döntéseket, amelyek hatása "a mandátumukon lényegesen túlmutat". A főpolgármester az MTI kérdésére kifejtette: a helyettesei személyesen neki fogják átadni a feladataikat, személyi kérdések pedig jelenleg nincsenek napirenden. Előzetesen meg kell vizsgálni, szükség van-e főpolgármester-helyettesekre, s ha igen, mely pártok jelölnének erre a posztra, és a jelöltet támogatnák-e a pártok.
Demszky Gábor beszámolt róla, hogy kidolgozta a pártok együttműködésének technikai kereteit, amely a pártok "közös minimumára" szorítkozik, ami Budapest zavartalan működését szolgálja. Szavai szerint az együttműködés 2010 utolsó közgyűléséig tarthat, és kerete az ötpárti egyeztető fórum.
Mint mondta, az ötpárti egyeztető fórumon nyílna lehetőség annak felmérésére, hogy mely pontok napirendre tűzését támogatják a frakciók, és megvan-e a többség az egyes előterjesztések elfogadásához.
Demszky Gábor közölte, bízik abban, hogy megtalálják a pártokkal azt a közös nevezőt, amelynek megvalósításért együtt tudnak dolgozni és biztosíthatják a főváros működésének zavartalanságát. Emlékeztetett, hogy a fővárosban az ügyek kétharmadában eddig is együtt döntöttek, ráadásul a három nagy párt programja 80 százalékban azonos. Nyomatékosította: az, hogy a főváros érdekében esetleg együtt szavaz az SZDSZ a Fidesszel vagy az MSZP-vel, nem jelent koalíciókötést, ez legfeljebb "a józan ész koalíciója".
Tarlós Istvánról, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjéről szólva kijelentette: Tarlós István neki nem politikai szövetségese, de Tarlósnak - amennyiben főpolgármester-jelölt akar lenni - nem érdeke, hogy ellehetetlenüljön a főváros működése, ezért számít az együttműködésére.
Közölte, azt várja az MSZP-től, hogy nyilatkozzon, továbbra is fontosnak tartja-e a koalíciós megállapodásban foglaltak teljesítését, mert ha igen, akkor ezeket a programokat támogatni kell a közgyűlésben és az Országgyűlésben is.
Megjegyezte: a szocialistákkal együtt vezették a fővárost, és a hibák következményeivel is együtt kellene szembenézniük, ehelyett a szocialisták "elbújnak" a következmények elől. Szavai szerint nem általában a szocialistákkal volt elégedetlen, hanem Hagyó Miklós főpolgármester-helyettessel, és miután elvette tőle a BKV felügyeletét, szerinte a városvezetés zavartalanul működhetett volna tovább, de a szocialista párt vezetői "ürügyet kerestek a szakításra".
Demszky Gábor kijelentette: amellett, hogy utódjának ne üres kasszát kelljen átvennie, az a célja, hogy megmaradjon a főváros multikulturális, a szélsőségeket kiközösítő közössége. Másrészt arra törekszik, hogy megakadályozza: a Fidesz kétharmados többséget szerezzen, mert nem szeretné, ha húsz év után ismét egypártrendszer lenne.
Beszámolt arról is, hogy a hétfői ötpárti megbeszélésen "közel jutottak" a konszenzushoz abban a kérdésben, hogy november 1-jétől kihirdessék a kilakoltatási moratóriumot. A kezdeményezést támogatta az MSZP, az SZDSZ és az MDF, várja a Fidesz és a KDNP frakcióvezetőjének válaszát.
Forrás: MTI