Lengyel Zoltán független országgyűlési képviselő csütörtökön lemond parlamenti képviselői mandátumáról. Ezt maga az érintett közölte szerdán az MTI-vel.
2009. november 25. szerda 17:50 - HírExtra
Lengyel Zoltán azért mond le képviselői mandátumáról, mert a Fővárosi Bíróság hétfőn rendőrök sérelmére elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, könnyű testi sértés és becsületsértés miatt jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.
Elmondta, hogy lemondó levelét szerdán e-mailben elküldte Katona Bélának, az Országgyűlés elnökének és Géczi József Alajosnak, a mentelmi bizottság elnökének is.
Az e-mailben, melyet Lengyel Zoltán az MTI-nek is megküldött, az áll: "tiszteletben tartva a Fővárosi Bíróság ítéletét, parlamenti képviselői mandátumomról 2009. november 26. napjával lemondok". Hozzátette: csütörtökön levélben is feladja a lemondását.
Mint hangsúlyozta, jövő hétfőn már nem megy be a parlamentbe.
Úgy fogalmazott: hét és fél év parlamenti munka után meghozta élete egyik legnehezebb döntését, de mint kiemelte, nem volt más választása.
Lengyel Zoltánt 2007 júliusában egy közúti ellenőrzés során a fővárosban igazoltatni próbálták a rendőrök, ám a képviselőnél nem voltak iratok, nem volt együttműködő, ezért a rendőrök előállították a kapitányságra, eközben az egyik rendőr megsérült. A kölcsönös feljelentések közül abban az ügyben nem vezetett eredményre a nyomozás, amely a képviselő által tett feljelentéssel kapcsolatban indult. Lengyel Zoltán ellen azonban vádat emeltek és büntetőper kezdődött, melyben a Budai Központi Kerületi Bíróság májusban nyolc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki első fokon. Ez ellen az ügyészség súlyosbításért, a védelem enyhítésért fellebbezett, ám a Fővárosi Bíróság hétfőn másodfokon ezeket az indítványokat elutasította, s helybenhagyta a kerületi bíróság ítéletét.
Az utolsó szó jogán a hétfői tárgyaláson a képviselő azt mondta, hogy a vádbeli cselekmények idején beteg és kialvatlan volt. Elismerte, hogy szabálysértést követett el, ám mint mondta - bűncselekményt nem.
"Rendőrt nem ütöttem meg és nem is fogok soha" - hangoztatta Lengyel Zoltán.
A képviselő ügyvédje a másodfokú tárgyaláson az enyhítésre vonatkozó indítvány keretében kérte a Fővárosi Bíróságot, hogy részesítse védencét előzetes mentesítésben, azaz mentesítse a büntetett előélethez fűződő joghátrányok alól, de a Fővárosi Bíróság ezt nem tette, így a képviselő a jogerős ítélet kihirdetésének napjától számított két évig - a szabadságvesztés felfüggesztésének időtartamáig - büntetett előéletűnek minősül.
Géczi József Alajos, az Országgyűlés mentelmi bizottságának szocialista elnöke hétfőn azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy a jogerősen felfüggesztett szabadságvesztére ítélt Lengyel Zoltánnak "illik" lemondania a mandátumáról, de ha ezt nem teszi, az Országgyűlés összeférhetetlenségi eljárás keretében kétharmados többséggel dönt a mandátum megszüntetéséről.
Lengyel Zoltán 2007 nyarán még fideszes képviselő volt, majd a vádbeli cselekmények után kilépett a párt képviselőcsoportjából és egyúttal a pártból is, és függetlenként az MDF frakciójába ült át.
Lengyel Zoltán októberben öngyilkosságot kísérelt meg, mert mint akkor nyilatkozta: az ellene folyó eljárás miatt "besokallt".
Lengyel Zoltán a 2002-es és a 2006-os országgyűlési választásokon Fejér megye 6. választókerületében szerzett egyéni mandátumot a Fidesz jelöltjeként.
Mivel Lengyel Zoltán egyéni képviselőként jutott be a parlamentbe, időközi választást lehetne tartani a képviselői hely betöltéséért, de vélhetően a választási határidők miatt erre a 2010-es országgyűlési választásokig már nem kerül sor.
Ha az időközi választást mégis megtartanák az országgyűlési választások előtt, a megválasztott képviselő csak két plenáris ülésen venne részt. A jelenlegi tervek szerint ugyanis a tavaszi ülésszak a országos voksolás miatt rövidebb lesz megszokottnál, a házelnök várhatóan mindössze két ülést hív össze februárban.