Szárított sejtekkel mentünk majd életet

Cseh és olasz kutatók kifejlesztették a sejttartósítás új módszerét, mely lehetővé teszi, hogy bármikor újraélesszék azokat - írja a Mlada fronta Dnes című cseh lap.

A kutatók a világon az elsők, akik megoldották, miként lehet úgy fagyasztva szárítani a sejteket, hogy később újraéledjenek. Módszerüket bárányembriók klónozása során dolgozták ki.

Az új technika lehetővé teszi, hogy veszélyeztetett állatfajok szárított sejtjeiből adatbankot hozzanak létre, mely az állatok klónozását segítheti a jövőben. Eva Sykova, a Klinikai és Kísérleti Orvostudományi Intézet (IKEM)igazgatója úgy véli, a módszer rákos szervek újraépítésére is alkalmasak lehet egykor.

"Eddig a spermium volt az egyetlen sejtmaggal rendelkező sejt, melyet dehidratált állapotban sikerült tárolniuk a tudósoknak" - mondta Josef Fulka, a Cseh Tudományos Akadémia Állattenyésztési Kutatóintézetének munkatársa, a kutatócsoport tagja. A cseh-olasz csapat a világon elsőként bárányok testi sejtjeire alkalmazta az eljárást, mellyel határozatlan ideig eltarthatók a szárított sejtek.
Forrás: MTI