Az idén helyreállítják a megcsúszott mederrézsűt

Megkezdték a helyreállítást akadályozó növényzet eltávolítását a Tisza bal partján, Szolnoknál megcsúszott mederrézsűnél, ezt követően még az idén visszanyeri eredeti állapotát a megroggyant védőgátrész - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és V

Vona Titusz tájékoztatása szerint a partélen húsz év alatt felnőtt bokrokat és fákat a Köti-kövizig megbízásából egy külső cég irtja ki, a kereken 10 millió forintba kerülő munkát várhatóan október 20-ig befejezik. Az érintett területrész nem áll természetvédelmi oltalom alatt, ezért a növényzet eltávolításának jogi akadálya nincs.

Csak a fáktól, bokroktól megtisztított munkaterületen lehet a károkról pontos felmérését végezni. Az adatok kiértékelése után határozhatják meg a kellő technológiát a lerakódott hordalék eltávolításához, illetve a megcsúszott szakasz helyreállításához. Ennek költségét még csak becsülni lehet, az összeg azonban több tízmillió forintra rúghat.

A folyópart szeptember első felében csúszott meg a Tisza szolnoki szakaszán, a Tiszaligetet védő körtöltésen. A csúszás 70-75 méter hosszon következett be, emiatt mintegy 600 méteres szakaszon szintén fennáll ugyanez a veszély. A mederrézsű megcsúszása veszélyezteti a körtöltés állékonyságát, az általa védett értékek, épületek biztonságát, ezért van szükség a sürgős beavatkozásra.

A partcsúszás oka egy természetes folyamat: az árhullámok idején a sodródó víz a töltés felső harmadában a sűrű növényzetbe ütközik és lerakja a hordalékát. A folyamatosan, évről évre felhalmozódó hordalékrétegek többletsúlyt képeznek, s ez egy idő után a mederrézsű megrogyását idézi elő.
Forrás: MTI