Vagyonbiztonsági terv készül
A vagyonbiztonság javítását célzó cselekvési terv készül a tamási és a kecskeméti kistérség tíz településén, ahol a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal megbízásból a Pannon Elemző Iroda Kft. végzett kutatást a közbiztonságról és a bűnmegelőzés lehetőségeiről.
2010. augusztus 1. vasárnap 07:37 - HírExtra
Az elemző iroda Tamási térségében Ozorán, Fürgeden, Felsőnyéken, Magyarkesziben, Nagyszokolyon és Iregszemcsén 700, a kecskeméti kistérségben pedig Lakiteleken, Nyárlőrincen, Szentkirályon és Tiszaugon 500 főt kérdezett meg a település közbiztonságáról.
A projekt célja, hogy másutt is alkalmazható mikrotérségi cselekvési tervet dolgozzanak ki a polgármesteri hivatalok, a rendőrség, a polgárőrség, civil és gazdálkodó szervezetek közreműködésével.
A felmérésből kiderült, hogy a közbiztonság mindkét településcsoport esetében jobb az országos átlagnál - az említett dunántúli falvakban 2009-ben az ezer főre jutó bűncselekmények száma 29, az alföldi településeken 17, míg országszerte 39 volt -, az ott élők többsége ennek ellenére közepesen volt elégedett a rendőrséggel.
Mindkét kistérségben problémát jelentenek a kis értékű, húszezer forint alatti lopások. Lakitelek környékén egy rendőr úgy nyilatkozott, hogy nagyon alacsony az ilyen állat- és terménylopások felderítési aránya. Az elemző iroda szerint a Tamási körüli falvakban komoly probléma, hogy ezek a bűncselekmények nem rendőrségi hatáskörbe tartoznak, nem indul eljárás az elkövetők ellen, de ha túllépik is ezt az összeghatárt, a büntetésnek nincs visszatartó ereje.
A vizsgálatot összegző vitairatokban a kutatók több, a lakosság által támogatott cselekvési irányt vázoltak. Mindkét kistérségben nagy támogatottsága van a rendőrség megerősítésének és az igazságszolgáltatás szigorításának. Kisebb a támogatottsága a kistérségi közösségi rendőrség tervének, amely Tamási térségében vetődött fel; ennek lényege a helyi közösségi integráció erősítése és a rendőrség, az önkormányzatok, illetve a polgárőrség együttműködése.
Lakitelek környékén a javaslatok között szerepel a fizetett polgárőrök alkalmazása is, ami jelentősen növelné a polgárőrség hatékonyságát; 800-900 forintos órabér megfelelő ösztönzés lehet a polgárőröknek.
Németh Nándor, a cég ügyvezetője szerint a kistelepülések közbiztonságának javítását a helyi társadalmi szereplők elsősorban a rendőrség és az igazságszolgáltatás feladatának tartják.
"A kormány számos, kérdőíves adatfelvételeink során is társadalmi igényként azonosított megoldás jogszabályi hátterét teremtette meg. Eredményeink azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy a helyi vagyonbiztonság hatékonyabb helyi együttműködéssel, kisebb anyagi ráfordítással és az erőforrások jobb felhasználásával is erősíthető" - mutatott rá az elemző iroda vezetője.
Forrás: MTI