Az októberi voksolás kapcsán a fővárosban is hatalmas csata várható. A Fidesz jelöltjei valamint a szocialista polgármesterek között nagy lesz a harc, Molnár Gyula azonban reméli, az állampolgárok helyi ügyekről fognak dönteni.
2010. szeptember 13. hétfő 06:14 - Bakos András
Tizenhat éve Újbudán
Molnár Gyulát az 1990-es magyarországi önkormányzati választásokat követően választották a XI. kerület alpolgármesterévé. 1992-ben a Fővárosi Közgyűlés tagja lett, majd 1994-től 2010-ig folyamatosan országgyűlési képviselő volt a budapesti 16. választókerületben szerzett mandátummal. 2002-ben a XI. kerület polgármesterévé választották, majd 2006-ban újraválasztották a tisztségre. A 2010-es választásokon sem egyéniben, sem a párt budapesti, sem országos listájáról nem szerzett mandátumot, így 16 év után kiesett a parlamentből.
A tizenegyedik kerület első embere pedig már nyolc éve Újbuda polgármestere. Saját bevallása szerint győzelemre készül, így jelenleg nem is gondol arra, mi lesz, ha két ciklus után le kell mondania e címről. A HírExtra Molnár Gyulát eddigi tevékenységéről valamint további terveiről is megkérdezte.
Októberben ismét voksolhatunk. Talán élete egyik legkeményebb megmérettetésére készül. Milyennek látja saját esélyeit?
Az önkormányzati választások alkalmával reményeim szerint nem politikai pártok párharca lesz, hanem helyi elképzelések víziók, csapnak majd össze. A csatorna, a közvilágítás, valamint a közlekedés ügye meggyőződésem szerint nem lehet pártpolitika. Bal- és jobb oldala ugyanis az utcának van, nem pedig a testületnek.
Hogyan fog tudni együttműködni a testülettel, ha adott esetben fideszes többség élén ül a polgármesteri székbe?
Amennyiben megválasztanak, így már a győzelem másnapján fogom javasolni, hogy az ajtónál mindenki tegye le a pártjelvényét. Így sasadi, kelenföldi vagy éppen albertfalvai lokálpatriótaként beszéljük meg, hogy együttműködésünk során milyen újbudai minimumot kell mindenképpen teljesítenünk.
A választást megelőzően a tanévkezdés szintén fontos eseménynek mondható a kerület életében. Hogyan lehet összefoglalni az oktatással kapcsolatos tevékenységét?
Polgármesterségem alatt a kerület oktatási rendszere gyökeres változásokon ment keresztül. Nyolc évvel ezelőtt egy látszólag hatékony, azonban szakmailag komoly hiányosságokkal bíró rendszert örököltem. A rendszerváltás után folyamatosan csökkenő gyermeklétszám miatt így ez kezdetben fájdalmas, ám szükséges lépéseket kívánt. Ma már a racionalizálásoknak köszönhetően a kerület 17 általános iskolájában az országos átlagnál magasabb színvonalú intézményekben tudjuk a gyermekeket oktatni.
Milyen további elképzelései vannak az oktatással kapcsolatosan?
A kerület hatékony intézményrendszerének kialakítása után az elmúlt ciklusban végre lehetőségünk nyílt arra, hogy ennek három szereplőjével – a diákokkal, tanárokkal és szülőikkel külön foglalkozhassunk. A diákok már nem csak az 1-2. évfolyamban, hanem a 3. évfolyamban is ingyen kapják meg a tankönyvcsomagot, az 5. és 6. évfolyamra járó tanulóink számára kerékpár, kismotor KRESZ tanfolyamot biztosítunk, minden kerületi 13 éves leány számára az Önkormányzat térítésmentesen biztosítja a HPV vírus elleni védőoltást.
A pedagógusok bérének további növelése érdekében, megemeltük a közalkalmazottak cafeteria keretét, és létrehozzuk a szülők akadémiáját, ahol előadásokkal, külső szakértőkkel, az igényeiknek megfelelő ismeretbővítő fórumokat szerveznénk, mert az a tapasztalat, hogy vannak olyan fontos információk, melyek nem jutnak el hozzájuk és ezért sok esetben álproblémák, felesleges feszültségek keletkeznek.
Mennyire elégedett ma az újbudai oktatással?
Biztatóak a visszajelzések, hiszen amíg az állami oktatás általában véve kopik, úgy Újbudán éppen az ellenkező tendenciák figyelhetők meg. A minőségi fejlesztéseknek köszönhetően a szomszédos kerületekben illetve az agglomerációban élők is szívesen veszik igénybe a kerület iskoláit, amelyet az intézményeinkbe való többszörös túljelentkezés is jól mutat.
Budapest jelenlegi legnagyobb közlekedési beruházást sokan támadták. Most mi a helyzet a négyes metróval?
A négyes metró egyszerre átok és áldás a kerületnek. Jelenleg még elszenvedői vagyunk a beruházásnak, ám amint a földalatti valósággá válik, már a haszonélvezői leszünk. Számomra egyértelmű, hogy ez a városrész metróért kiált, így soha nem szerettem sem a megtérülési mutatókkal operálókat, sem a felszíni tömegközlekedés növelése mellett érvelő ál-környezetvédőket. Az Újbuda fontosabb pontjait összekötő metró ugyanis nagyon jót fog tenni a kerületnek, így a felszíni közlekedés is gyökeresen átalakulhat.
Amennyiben a négyes metrót valóban meghosszabbítják a Virágpiacig, nem válnak e feleslegessé az Etele téren végezett beruházások?
A Virágpiacig való meghosszabbítás két új megállóval bővítené a négyes metró vonalát, amellyel a 25 ezres Gazdagréti lakótelepet valamint a teljes agglomerációt is be tudjuk majd kapcsolni a város vérkeringésébe. Mivel a Virágpiac környékén P+R parkolók építését tervezzük, így az úgynevezett intermodális csomópont továbbra is az Etele tér marad. A Kelenföldi pályaudvaron ugyanis a BKV, a MÁV, valamint a Volán társaságok járataira is át lehet majd szállni a metró vonalán utazóknak, így az Etele tér jelentheti majd egy új budai városközpont létrejöttét.
A négyes metrón túlmenően milyen további közlekedési fejlesztésekre lehet szükség Újbudán?
A négyes metró átadása után a kerület számos részén csökkenteni lehet majd a felszíni tömegközlekedést. Egyes lakóterületeken csillapított forgalmi zónát alakíthatunk ki, a földalattival pedig számos útszakasz teljes tehermentesítése is valósággá válhat. Az átmenő forgalom kitiltásával, valamint a tömegközlekedés előnyben részesítésével így a kerület új kulturális főutcáját hozhatjuk létre a Bartók Béla út mentén.
Az elmúlt ciklusban az 1-es villamos továbbvezetése nagy vitákat kavart. Jelenleg, hogyan látja, mikorra érhet a Kelenföldi pályaudvarig a főváros külső villamos gyűrűje?
A villamos Budára történő átvezetésével már meg tudjuk teremteni az Infopark kötött pályás elérhetőségét. A testület érvényes döntése alapján ugyanakkor csak akkor tudjuk támogatni az Etele térig való továbbvezetését, ha a Fehérvári úttól kezdve kéregvasútként megy tovább. Az itt élők érdeke valamint környezet védelme is ezt kívánja, azonban nem hiszem, hogy a Kelenföldi pályaudvarig való továbbvezetés az elkövetkezendő négy évben fog megvalósulni.
Milyen elképzelései vannak a közbiztonság megerősítését illetően?
Bonyolult kérdés, hiszen a közbiztonság sokaknak pusztán statisztikai adatokat, ám az itt élő számára a biztonság érzését jelenti. Meggyőződésem, hogy Újbuda lakosai akkor érzik magukat biztonságban, ha minél több rendőrt illetve közterület felügyelőt látnak az utcákon. A közterületi felügyelet létszámát így az elmúlt években közel a hétszeresére növeltük valamint a rendőrségnek– különböző juttatások formájában – évi 200 millió forintot adtunk az állomány megtartására.
A közelmúltban végrehajtott 40 kamerás fejlesztésünknek köszönhetően a kerület már több, mint felében megtalálhatóak ezen térfigyelő rendszerek, a teljes lefedettséghez azonban további kamerák üzembe helyezését tervezzük. Ezen kívül említeném még a kerületben levő polgárőrségek támogatását, amelyek munkájukkal nagy segítséget nyújtanak az itt élőknek
Szerte a kerületben „Ismer valakit, aki többet tett Újbudáért?” címmel jelent meg az óriásplakátokon. Nem gondolja, hogy ez a kampány az MSZP országos népszerűségének tükrében visszájára is fordulhat?
Mivel tavasszal a saját pártomnál 20 százalékkal többen támogattak, így a kettőt véleményem szerint nem szabad összekeverni. A plakáton levő szlogen pedig nem állítás, hanem egy eldöntendő kérdés, amelyre ha az emberek „igen-nel” válaszolnak, akkor szívük joga, hogy támogassák azt a jelöltet, aki szerintük nálam többet tett a kerületért, ha viszont a válaszuk „nem”, azaz nem ismernek rajtam kívül mást, akkor a bizalmukat kérem a folytatásra.
Mit gondol fideszes kihívójáról, Hoffmann Tamásról? Melyek lehetnek az ő erősségei és gyengéi a választásokon?
Kisebb megdöbbenéssel figyeltem a Fidesz kerületi belharcait, így Hoffmann Tamás jelölését egy politikai kompromisszumnak tekintem. Van bennem egy félelem ugyanakkor, hogy az új testület felállásával majd saját, belső harcaikat is behozzák ide. Hoffmann Tamást egyébként kiváló embernek és lokálpatriótának tartom, de mint polgármester-jelölt, már szeretném látni az elképzeléseit is.
Mihez fog kezdeni, amennyiben nem választják meg?
Egyelőre erre nem is gondolok. Szeretném folyatni a kerületi lakosokért végzett munkát, tehát győzelemre készülök. Amennyiben ez mégsem sikerülne, akkor megígérhetem, hogy Ön lesz az első, akit erről tájékoztatok.