A hongkongi újság kedden online közzé tett összeállításában gazdasági elemzőket idéz, akik először is arra emlékeztetnek, hogy Nagy-Britannia támogatja a Kína-EU befektetésvédelmi egyezmény megkötését és a szabadkereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmányok elindítását.
A szakértők szerint a Brexit közvetlen hatásaként pánikra lehet számítani a pénzügyi piacokon, aminek egyik következménye a Kínából történő tőkekivonás lenne. Ez még inkább a kínai nemzeti valuta leértékelésének irányába hatna, ami pedig a központi bank beavatkozását teheti szükségessé.
"Pekingnek az eddiginél nagyobb erőfeszítéseket kellene tennie az uniós országokkal folytatott együttműködésének fokozására, ha a britek kilépnének a tömbből" - jegyezte meg Ho Vej-ven a Kereskedelmi Minisztérium kutatóintézetének illetékes igazgatója. Úgy vélte, az EU London nélkül sokkal inkább hajlana protekcionista megoldásokra Kínát érintő kereskedelmi ügyekben, vagyis az együttműködés nehezebbé válna.
Az Egyesült Királyságban megtelepedett kínai vállalatok egyértelmű hátrányt szenvednének, hiszen ott nyitott központjaik, kirendeltségeik elesnének a nagyobb európai piachoz való vámmentes hozzáféréstől - állapította meg a szakember.
Csen Lung, a Tungkuan Bank közgazdásza ugyanakkor úgy vélte, a Brexit hosszabb távon arra indítaná a kontinens más államait, különösen a közép- és kelet-európai országokat, hogy még szorosabbra fűzzék Kínához fűződő kapcsolataikat, keressék Peking közreműködését infrastrukturális igényeik megvalósításában.
Az elmúlt években számos kínai cég vetette meg a lábát a szigetországban. 2000 és 2015 között Kína külföldi működőtőke befektetéseinek Nagy-Britannia volt az első számú célpontja, ezek halmozott értéke elérte a 16,6 milliárd dollárt. Nagy-Britannia jelenleg Kína második legnagyobb kereskedelmi partnere az unión belül.
A CK Hutchison elnöke, Li Ka-shing (Li Csia-cseng), Hongkong leggazdagabb embere a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy szerinte a Brexit egyrészt kárt okozna az Egyesült Királyságnak, másrészt negatív hatással lenne egész Európára. A maga részéről visszafogná befektetéseit az országba, mondta Li, aki becslések szerint az elmúlt 20 évben 50 milliárd dollárt invesztált a szigetosrzágba.
Kína akkor sem adná fel az Egyesült Királyságot, ha kilépne az unióból, de a helyén, vagyis egy közepes méretű gazdaságként kezelné és inkább pénzügyi területen, sem mint iparát tekintve tartaná fontos partnerének - jegyezte meg Philippe Le Corre a Brookings Intézet kutatója. Szerinte Kína pragmatikusan közelítené meg a helyzetet, aminek következményeként idővel némileg elhalványulna a London által már kivívott "legjobb európai barát" megkülönböztető cím.