Folytatódnak a fővárosi adóellenőrzések
Tavaly 420 ingatlan után fizettek luxusadót Budapesten, de a főváros az adóhivatallal és a kerületi önkormányzatokkal egyeztetve ősszel megkezdte azok keresését, akik nem adtak be bevallást. A fővárosi adóhatóság a korábbiakhoz hasonlóan 2006-ban is ellen
2007. január 19. péntek 11:52 - Hírextra
2006-ban összesen 502 luxusadó-bevallást adtak be Budapesten, de kiderült, hogy ebből 82 nem érte el az adókötelezettség határát - mondta a Független Hírügynökségnek Deli Lajos, a Főpolgármesteri Hivatal adóügyosztályának vezetője. A törvény szerint luxusadót tavaly óta kell fizetni a 100 millió forint feletti, magánszemély tulajdonában lévő lakóingatlan után, az adó mértéke a 100 millió feletti rész 0,5 százaléka. Az önkormányzatnak tavaly 420 épület után 104 millió forintot fizettek be a tulajdonosok. Budapest 10 kerületében vannak adóköteles épületek, a legtöbb a II. és a XII. kerületben.
A fővárosi adóhatóság vezetője számít újabb bevallásokra ebben az évben. Arról viszont nincs nyilvántartás, hány budapesti ingatlan haladja meg az értékhatárt. Deli Lajos elmondta: első körben a 2005-ben kötött adásvételi szerződésekről kértek adatokat az illetékhivataltól, de ebben az évben szeretnék átnézni a 2003-as és a 2004-es szerződéseket. Az adatokat egyeztetik a kerületi önkormányzatokkal is. Ennek alapján próbálják utólérni azokat, akik nem vallották be 100 millió forintnál értékesebb házukat.
Az APEH és az önkormányzat tavaly november óta folytat közös ellenőrzéseket is: az adóhivatal a vagyonosodást, a főváros a luxusadó-kötelezettséget vizsgálja. Tavaly november-decemberben 30 ingatlant ellenőriztek, de ezek az ügyek még nem zárultak le.
A fővárosi adóügyosztály évek óta rendszeresen ellenőrzi a legnagyobb iparűzési adóalanyokat, és az 1 millió forintnál nagyobb összeget visszaigénylőket. Emellett 2006-ban az ingatlanberuházók és az idegenforgalommal foglalkozó vállalkozások kerültek a vizsgálandók közé. A 422 ellenőrzés során az ügyosztály munkatársai a cégek 73 százalékánál találtak szabálytalanságokat, és összesen 7 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg.
Az idén vizsgálandó tevékenységi körökről februárban dönt a főváros.
Forrás: Független Hírügynökség