Felmentő ítéletek, megszüntetett eljárások
Az őszi budapesti demonstrációk miatt eljárásba vont személyeket felmentő ítéletekről, illetve eljárások megszüntetéséről számoltak be hétfőn a Nemzeti Jogvédő Irodával (NJI) együttműködő ügyvédek újságírók előtt.
2007. január 29. hétfő 14:19 - Hírextra
Több jogvédő a rendőröknek utasítást adó vezetők felelősségét vetette fel. Futó Barnabás, aki Révész Máriusz fideszes képviselő ügyében jár el, közölte: az ügyészek "rendkívül korrektül járnak el", "maximálisan alapos munkát végeznek", és azon vannak, hogy meg lehessen találni az elkövetőket. Az országgyűlési képviselőt az október 23-ai Fidesz-nagygyűlést követően bántalmazták a rendőrök, emiatt tett feljelentést.
Elmondta, Révész Máriusz nem csak az eljáró rendőrökkel szemben tett feljelentést, hanem a rendőrfőkapitányokkal szemben is, mert úgy érzi, ők követhettek el olyan hibákat, amelyek miatt a "kisrendőrök" az ismert módon intézkedtek.
A rendőri azonosító viselése kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság egy 2000. évi határozata szerint "az intézkedés alá vont állampolgár jogos érdeke az, hogy a hatósági fellépés teljes időtartama alatt tisztában legyen a vele szemben intézkedő személyazonosságával".
Zétényi Zsolt ügyvéd elmondta, egy olyan fiatalember ügyében jár el, aki nem gyanúsítottja egyetlen ügynek sem, de október 23-án a Rákóczi úton gumilövedékkel kilőtték az egyik szemét. A jogvédő az eset kapcsán a rendőri és a kormányzati vezetés felelősségének lehetőségét vetette fel.
Grespik László ügyvéd arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendőrségi törvény szerint a beosztottnak meg kell tagadnia az utasítás végrehajtását, ha azzal bűncselekményt követne el. Erre utalva arról beszélt: akkor lesz demokrácia Magyarországon, amikor adott esetben egy közrendőr megbilincselheti akár a rendőrfőkapitányt is. Szerinte a nemzetközi joggyakorlat szerint ha egy spontán tüntetés békés, "akkor is törvényes, ha bejelentetlen".
Forrás: MTI