Az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK) 15 nap áll rendelkezésére, hogy elbírálja a múlt héten tett bejelentést és döntést hozzon a "kordon sorsáról". Az ORFK munkatársai a beadvány elemzése után tesznek javaslatot arra, hogy helyben hagyják-e vagy megváltoztatják a budapesti rendőrfőkapitány döntését. Mindez azt is jelentheti, hogy a kordon eltűnhet, vagy visszahúzódhat a Kossuth téren - mondta Bene László.
A közvélemény megítélése a rendőrség tevékenységéről az őszi események után mindössze két százalékkal csökkent. A lakosság nem azt a néhány esetet jegyezte meg, amire a rendőrség sem büszke, hanem azt a tényt, hogy képes volt Budapesten rendet teremteni, visszaadni az utcákon utcákat, köztereket azoknak az embereknek, akik dolgozni, sétálni és munkába menni szeretnének.
A tömegoszlatás - akár Párizsban, akár Londonban csinálják - mindig csúnya látvány, minden esetben erőszakot jelent a két fél között - közölte a főkapitány.
Újságírói kérdésre Bene László elmondta, önmagában nem jelent problémát, ha a demonstrációk újra kezdődnek, de be kell tartani a törvényeket. A megállapodásnak megfelelő időben lehet demonstrálni és a rendőrség mindent megtesz, hogy a szabályokat betartva nyugodtan tehessék. Hozzátette: a gyülekezési törvény fontos rendszerváltó törvény, a legfontosabb állampolgári alapjogot szabályozza és senki sem kívánja a korlátozását.
Hatályba lépése óta eltelt 16 év, ezalatt nagy számban voltak demonstrációk, ezért néhány pontban célszerű lenne a törvény szövegét módosítani, egyértelművé tenni. A rendőrség a módosítási javaslatait megküldte az igazságügyi tárcának. Ezek az eljárási szabályokra vonatkoznak, mint például: ha valaki bejelenti, hogy az év 365 napján keresztül a nap 24 órájában demonstrálni kíván, megteheti-e, lehet-e kempingezni a Parlament előtt, ugyanis ez az ország háza és a méltóságát meg kell őrizni.