A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) hétfői alakuló ülésén a tárcavezető elmondta: előfordulhat, hogy a nem versenyképes tudást adó intézmények nehéz helyzetbe kerülnek.
A pályakezdők olyan tudás birtokában kell, hogy kikerüljenek a felsőoktatási intézményekből, amelyet a hazai munkaerőpiac is szívesen fogad. Mivel ez jelenleg nincs mindig így, át kell alakítani azt a rendszert, amely meghatározza, hol milyen képzés indulhat - mondta Hiller István. Az akkreditációs bizottság 2004 és 2006 közötti mandátuma lejárt. Az újonnan megalakult testületnek a jövőben a piac igényeinek figyelembe vételével kell meghoznia döntéseit - fogalmazott a tárcavezető, miután átadta a megbízóleveleket a testület új tagjainak.
Az akkreditációs bizottságnak 30 tagja van, akiket 3 évente a miniszter javaslatára választanak. A szakértői testület az egyetemek és főiskolák minőségfejlesztési rendszerét, illetve képzéseinek színvonalát vizsgálja ki 8 évenként.
Az oktatási miniszter azt mondta, a jövőben minden fontos döntés előtt konzultálni szeretne a bizottsággal. Visszamenőleg nem ellenőrzik az elnyert akkreditációkat, de abban az esetben, ha az újonnan induló képzések kapcsán élesen elkülönül a bizottság és a piac véleménye, a testületnek tudnia kell nemet mondani - hangsúlyozta a miniszter. A törvény értelmében egyébként a tárcavezetőnek joga van megváltoztatni a testület döntéseit.