Meglehetősen fura esetekkel szembesülnek a bizottság tagjai: mindazonáltal XVI. Benedek pápa arra kérte a bírákat, hogy legyenek sokkal körültekintőbbek az érvénytelenítési kérelmek jóváhagyásakor - írja a privátbankár.hu internetes portál. Az érvénytelenítés oka lehet többek között valamelyik - vagy mindkét - házastárs „lelki éretlensége” a házasságkötés pillanatában, az egyik fél által egy korábban nem ismert tényező házasságkötés utáni felbukkanása, a házastársak közti konszenzuskészség teljes hiánya; problémák a szexuális élettel, vagy ha valamelyik fél kényszerből vállalta a házasságot.
A nemdohányzó férj esetében a szellemi és testi egészség feltétlen híveként a férfi megkérte a nő kezét azzal a feltétellel, hogy csak akkor veszi el, ha leszokik a dohányzásról. A nő igent mondott, ám az esküvő után minden erőfeszítés ellenére a függőség erősebbnek bizonyult az ifjú feleség akaraterejénél. A házasság ezáltal füstbe ment – legalábbis a férj szerint. Első fokon megítélték az érvénytelenítést, ám a másodfokú döntés megsemmisítette az elsőfokú határozatot. Az Egyház szemében tehát a pár még mindig házasságban él, ügyük most a Rota elé került.
Számos olyan eset is került az egyházi hatóságok elé, amikor az egyik fél – rendszerint a férj – „betegesen függött” a szüleitől. Őket az asszonyok gúnyosan "mammoni"-nak (Mama pici fia) nevezik. Olaszországban egyáltalán nem ritka az ilyesmi: gyakran előfordul, hogy a kiemelkedő fizetéssel rendelkező férfiak is szüleikkel együtt laknak házasságkötésükig.
Egy másik szokatlan esetben a férj azért kérte az érvénytelenítést, mert a felesége a házasság megkötése után egyáltalán nem adott magára, nem törődött külsejével. A férfi úgy érzi, hogy becsapták: elvett valaki, akiről később kiderült, hogy egészen más, mint amilyennek elsőre tűnt.
Bár több mint 35 éve törvényes a válás Olaszországban, az elváltakat gyakran megbélyegzi a társadalom. A házasság semmissé nyilvánítása éppen ezért fontos sokaknak: később így újra az Egyház által szentesített házasságot köthetnek.