Mariah Carey, Cher vagy Sharon Stone az elsők között vetették kés alá magukat, mára pedig a férfiak körében is egyre gyakoribbak az ilyen jellegű műtétek. Amerika mellett Nagy-Britanniában is egyre többször kérnek ráncfeltöltő injekciókat, mivel attól félnek, ráncosan hátrányos helyzetbe kerülnek a munkaerőpiacon. Vagy egyszerűen csak próbálnak lépést tartani a divattal.
A plasztikázott férfiak száma megduplázódott tavalyhoz képest. Legtöbben azért hozzák meg ezt a döntést, hogy munkahelyükön helytálljanak. A férfiak fiatalnak akarnak tűnni azért, hogy bebizonyítsák, meg tudnak birkózni feladataikkal. Ez a tendencia elsősorban Angliában alakult ki. A férfi páciensek most 30 százalékkal több beavatkozást kérnek, mint 5 évvel ezelőtt. Magyarországon e jelenség még nem jellemző, a nők viszont az elmúlt években egyre gyakrabban látogatják meg a sebészeket.
Krasznai Zsolt ma Magyarország egyik legkeresettebb és leghíresebb plasztikai sebésze. „Természetesen a férfiak is hiúk, mint a nők, a divat és a szépség illetve az öltözködés szinte már ugyanolyan fontos. Azonban a pacientúra összesen 20 százaléka férfi a klinikán”, mondta lapunknak. Krasznai doktor szerint a leggyakoribb műtétek - mint az orrplasztika, szemhéjműtét, zsírleszívás, a botox és az arcplasztika - mellett még elenyészőek az extrémebb esetek. A férfiak számára az izomnövelő, vádli-, illetve mellizom-plasztikai műtétek a legvonzóbbak, ami valószínűleg a magyarok körében is hamar el fog terjedni – bár Krasznai nem ért egyet az ilyen fajtabeavatkozásokkal.
Legyek Cini!
Nem lehet pontosan meghatározni, mely korosztályra jellemző, hogy plasztikai sebészhez fordul. A döntést befolyásolja a sebész kora is. Krasznai doktorhoz például a 18-40 közötti réteg látogat, de mint mondta, idősebb kollégáit idősebb páciensek keresik fel. Gyakran olyan kérdéssel fordulnak a sebészhez, hogy változtassa őket olyanná, mint valamely, általuk imádott sztár (Bódy Sylvi, Cini és Hargitay Bea viszi a prímet).
Krasznai fontosnak tartja, hogy a sebész kontrollként is funkcionáljon. „Ilyen esetekben mindig elmondjuk, személyiséget nem lehet megváltoztatni. Előfordulhat olyan eset ugyanis, hogy a műtét után a páciensnek mégsem tetszik az új arc, és a végén pszichiáterhez kell fordulnia”.
Új cicik hitelre
Ahogyan tíz-tizenkét évvel ezelőtt még csak a felső tízezer kiváltsága lehetett egy-egy költségesebb beavatkozás, ma Magyarországon a test- és arcszabászat mindenki számára hozzáférhető. Magyarországon elsőként a Medicredit Rt. foglalkozik egészségügyi ellátások elérhetőségének kibővítésével.
Hartmann Krisztina, a cég tulajdonosa hangsúlyozza, hogy nem csak a plasztikai sebészetet, hanem minden más magán egészségügyi szolgáltatást támogatnak, mint például a lézeres szemsebészetet vagy a fogászati beavatkozásokat is.
A cég 2005 elején alakult azzal a céllal, hogy azoknak a pácienseknek nyújtsanak támogatást, akik számára az egyösszegű fizetés nem lehetséges. 200.000 forinttól számítják a felvehető hitelösszeget, így például 300.000 forint hitel esetén 12 hónapon keresztül 29.450 forintot kell törleszteni (a THM húzós: 30,38 százaléktól 56,6 százalékig is terjedhet).
Manapság rosszabbul jár az, akinek valamilyen egészségügyi probléma következtében kell sebészhez fordulnia. A TB ugyanis 2005 óta semmilyen támogatást nem nyújt az ilyesféle beavatkozásokhoz.
Ha nem tetszik, amit főztünk…
Az orvosok és a pszichológusok sok olyan esettel találkoztak, hogy sem az eredeti, sem az új arc vagy test nem nyeri el a páciens tetszését. Sőt mi több, depresszióba esik, vagy már eleve depresszióra hajlamos személyről van szó, akinek önértékelési problémái is súlyosbodnak.
Tari Annamária pszichológus szerint az önértékelési problémák és a trendhez való megfelelési kényszer következményei egymásnak. „A fogyasztói társadalomban, mely a rendszerváltás után alakult ki, sikerünk és boldogságunk titka, hogy jól nézzünk ki. Szlogenünk, hogy jól érezzük magunkat. Korunk új szociológiai fogalma, a „beauty-izmus” belépő egy sikeres és boldog élethez. A szép és tökéletes látvány pozitív asszociációkra ösztönöz. A kevésbé szabályos, tökéletes látványhoz negatívumok kapcsolódnak”.
Ennek köszönhető tehát a plasztikai sebészet robbanásszerű fejlődése. A páciensek nagy része a szikétől várja a megoldást élete rendeződéséhez. Azonban a gigaposzterekről ránk mosolygó csontsovány és csillogó fogú modellekre soha nem fogunk hasonlítani, ez pedig pszichológiai zavarokhoz, identitás-problémákhoz vezethet, és mivel rosszul érezzük magunkat, ez valóban rontja életünk minőségét - vallja a pszichológus.
A másik eset, mikor az eredmény egyáltalán nem tetszik. Ebben az esetben a páciens vagy annyira elkeseredik, hogy soha többé nem fordul orvoshoz, vagy – és ez valószínűleg a rosszabbik változat – újra és újra plasztikáztatja magát, szinte mániákusan. Állandó restaurációs vágy lép fel, ettől pedig nagyon nehéz megszabadulni.
„Találkoztam olyan esettel, aki hasplasztikája után újra és újra felkereste a sebészt, ám az újabb beavatkozások csak még csúnyábbá tették a hasát. Amikor az idealizált eredmény összeroppan, saját önérzetünk is sérül. Ez nem olyan, mint amikor a fodrász elrontja a frizuránkat. Sokkal mélyebb sérülést okoz”.
Tari Annamária szerint tisztában kell lennünk a realitással.„Ne az orvostól és a műtéttől várjuk a megváltást. Boldogságunk kulcsát nem adja meg egy szabályosabb mell vagy orr”.
Ha tehát rászánjuk magunkat egy efféle műtétre – legyünk akár nők vagy férfiak – , fontoljuk meg alaposan, mit várunk a beavatkozástól. Lehet, hogy kisebb költségvetésből, vagy akár ingyen is meg tudjuk szeretni magunkat.