Több jut idén lakásfelújításra
Hamarosan ismét lehet pályázni a hagyományos építésű (azaz nem panel-) lakások és házak energetikai felújítására, illetve környezetbarát energiaforrások, például napkollektorok, hőszivattyúk telepítésére. A gazdasági tárca tervei szerint csökkenne a vissz
2007. február 6. kedd 18:02 - Hírextra
Egyelőre csak annyit tudni, hogy a Gazdasági - és Közlekedési Minisztérium tavasszal írja majd ki a a pályázatot, ha a kormány is elfogadja a javaslatukat, amely jelentős változásokat hozhat a 2006 -os pályázati feltételekhez képest. Tavaly annyi kérelem érkezett a hagyományos építésű házak korszerűsítésére szánt 1,2 milliárdos keretre, hogy 11 nap után le kellett állítani a pályázatot, idén az igéretek szerint több pénz jut majd erre a célra.
A gazdasági tárca tervei szerint idén - a tavalyi gyakorlattal ellentétben - az energetikai pályázatokkal már nem a költségek egyharmadát, hanem csak 15 százalékát lehetne vissza nem térítendő állami támogatásként igényelni a hagyományos építésű házak korszerűsítésére. A fennmaradó részre azonban kedvezményes hitelt lehetne felvenni, amire korábban nem volt lehetőség - mondta Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára kedden egy fővárosi konferencián.
Az energiatakarékossági pályázat kiírása előtt a kormány jóváhagyására is szükség van, azt azonban, hogy a kabinet mikor foglalkozik a kérdéssel még nem lehet tudni. Jelenleg ugyanis az ilyenkor szokásos úgynevezett közigazgatási egyezetetések tartanak.
A keddi energetikai konferencián elhangzott adatok szerint egy átlagos családi ház energetikai korszerűsítésére szánt összeg 8,5-9 év alatt megtérül, azaz annyi pénzt lehet megsprórolni a számlákon. Ráadásul a felújítás az ingatlan piaci értéket is növeli 15-20 százalékkal.
Korábban a kormányszóvivő azt mondta, hogy 3 milliárd forint jut majd idén az energiatakarékossági programra és a megújuló energiahordozók beruházásának támogatására. Az ablakcserék, fűtéskorszerűsítés, hőszigetelés, illetve napelemek beszerelésének támogatására eredetileg tervezett 2 milliárd forint mellé ugyanis további 1 milliárd plusz forrást biztosít majd várhatóan a kormány.
Tavaly az 1,2 milliárd forintos keretből 800 millió forint jutott az energiahatékonysági és 183 millió forint a megújuló energiaforrások, így például napkollektorok, hőszivattyúk vagy szélkerek telepítésére.
Forrás: Független Hírügynökség