Hiller két elnökhelyettest és három alelnököt akar
Az elnök mellett két elnökhelyettessel és három alelnökkel működő szocialista pártot tartana ideálisnak Hiller István, aki az MTI-nek adott interjújában hangsúlyozta: fontos lenne az alapérték-bizottság megalakítása az értelmiséggel való kapcsolattartás c
2007. február 14. szerda 09:38 - Hírextra
Az MSZP elnöke azt mondta, a párt vezetésében az egy-kettő-három elvet kellene érvényesíteni, ami azt jelenti: az elnök mellett két elnökhelyettes és három alelnök alkotná a "szélesebb, együttműködésben gondolkodó vezetői kört". "Egy jól együttműködő elnökségben is szükség van arra, hogy egy gyorsan mozgósítható és akár gyors döntéseket is meghozni és azt megvalósítani képes tisztikar legyen" - tette hozzá a politikus megjegyezve: ez a kör kiegészülne a frakcióvezetővel és a választmányi elnökkel.
Hiller István úgy fogalmazott: ez a munkamegosztás lehetséges és szükséges. Arra a kérdésre, hogy konkrétan mit jelentene ez a fajta munkamegosztás, a pártelnök azt válaszolta: "alelnöki szinten kell vezérelni" például a társadalmi kapcsolatok ápolását, a civil és szakmai szervezetekkel történő kapcsolattartást. Hozzátette: erre az MSZP-ben Kiss Péter a legalkalmasabb. A másik alelnöknek kellene foglalkoznia a képzéssel, a harmadiknak pedig a szellemi holdudvarral való kapcsolatokat kell kiépítenie - mondta a szocialista politikus.
Hiller István hangsúlyozta: a párt napi működésének irányítása a párt egyik első számú vezetőjének a feladata kell, hogy legyen, ezt pedig csak úgy lehet megoldani, ha az illetőnek nincs más elfoglaltsága.
A szocialista párt vezetője a pártelnöki funkcióról szólva azt emelte ki, hogy az elnök a párt politikájának első számú megjelenítője, míg a döntés-előkészítéseket az elnökségnek kell megtárgyalnia. "Én arra vállalkozom, hogy (...) a magyar baloldal szellemi műhelyének, a szocialista párt különböző szellemi forrásainak összefogását végezzem" - mondta Hiller István arra a kérdésre, milyen szerepet szán magának az MSZP vezetésében, illetve milyen célokat tűz ki maga elé.
"Azt tekintem feladatnak, hogy a szocialista párt az értelmiséggel való kapcsolatrendszerét hosszabb távon is megfelelő és új alapokra tegyem, mindezek nélkül a magyar szociáldemokráciát nem tudjuk megújítani" - fogalmazott. A politikus ezzel összefüggésben kitért arra, hogy fontosnak tartja az úgynevezett alapérték-bizottság létrehozását. Ez a testület - német, angol, francia, olasz, spanyol, portugál, holland szociáldemokrata-szocialista minta alapján - az MSZP értelmiséggel való kapcsolatrendszerét helyezné új alapokra. Az alapérték-bizottság olyan nyolc-tíz fős testület lenne, amit a demokratikus baloldali irányzatok gondolkodóinak együttese alkotna - emelte ki Hiller István.
Hozzátette: a szocialista párt nem figyelt eléggé olyan új értelmiségi csoportokra, amelyekkel hagyományosan nem volt kapcsolata. Az interjúban az alapszabály módosítását érintően a politikus szólt arról, hogy a párt alapdokumentumának módosítását folyamatnak tekinti, azaz állandósuló, az alapszabályt vizsgáló tevékenység folyik majd az MSZP-ben.
Hiller István helyesnek nevezte, hogy az MSZP február végi kongresszusán olyan kérdésekről dönt a szocialista párt legfőbb döntéshozó fóruma, amelyeknek megvan a kétharmados támogatása. "Az alapszabály-módosítás széleskörű egyeztetésen nyugvó kompromisszum, ami a párt többségének egyetértését bírja" - összegzett a szocialista párt elnöke.
Forrás: MTI