A csokrok vásárlóinak valószínűleg eszébe sem jut, a kereskedők pedig ritkán hívják fel a figyelmet arra, hogy amíg egy csokor illatos rózsa eljut a vevőkig, gyakran potenciálisan halálos mérgekkel, vegyszerekkel kezelik, részben hogy a kártevőknek és betegségeknek ellenálljanak, részben, hogy sokáig frissnek tűnjenek.
A figyelmeztetést a Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi alapítvány tette közzé, ugyanis szakértői csaknem valamennyi megvizsgált rózsacsokornál növényvédő szerek (peszticidek) maradványait találták, köztük rákkeltő és roppant mérgező anyagokat is.
A magyar ÁNTSZ tájékoztatása szerint a peszticid olyan anyag, amely elpusztítja a nemkívánatos élőlényeket. Növényi kártevők esetében növényvédő szerek, állatparaziták esetében irtó szerek, amelyeket bármely kártevő elleni védelemre, azok elpusztítására, elriasztására, vagy káros hatásuk csökkentésére alkalmaznak.
Tágabb értelemben peszticid bármely anyag, amelyet a növények fejlődésének szabályozására, lombtalanítására alkalmaznak. A Németországban kapható virágok nagy része Afrikából és Dél-Amerikából érkezik, és például Kolumbiában, amely Hollandia után a világ második legnagyobb vágott virág exportőre, a virágok többségét bizonyítottan mérgekkel kezelik.
Klaus-Peter Gussfeld, a német környezet és természetvédelmi szövetség egyik vezetője elmondta, hogy hiába éri el a mintegy 200 milliárd forintnyi értéket (771 millió euró) a kolumbiai virágexport, a nyereségből eddig alig fordítottak a foglalkoztatottak egészségének védelmére, pedig a mérgező anyagokkal való érintkezés komoly problémákat okozott már eddig is.
A virágexportőrök a bírálatok hatására létrehozták a Florverde nevű szövetséget, amely javítani akar a biztonsági feltételeken, és a munkakörülményeken egyaránt. Vezetői ugyanakkor elismerték, hogy az általuk használat vegyszerek több mint harmadát az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO a különösen, vagy a halásosan mérgező kategóriába sorolja. Amerikai vizsgálatok tanúsága szerint a helyzet az elmúlt években még nem sokat javult.
A Harvard közegészségügyi szakának kutatói megvizsgáltak 72 hét és nyolc éves kisgyereket, akiknek az édesanyja terhesség idején peszticidekkel került kapcsolatba, és megállapították, hogy a fejlődésükben akár 4 évnyi lemaradás is kimutatható. Mindez arra utal, hogy e szerek hatása az emberi szervezetre veszélyesebb, mint feltételezték - olvasható a német Die Welt honlapján.