Kóka a magánérdekelt nyugdíj mellett voksol
Kóka János szerint olyan szociálpolitikai rendszerre van szükség Magyarországon, amely csak a rászorultaknak ad, és ezen az alapon kell megváltoztatni a családi pótlék jelenlegi rendszerét.
2007. február 18. vasárnap 12:38 - Hírextra
Az SZDSZ elnökjelöltje, gazdasági és közlekedési miniszter internetes oldalán hozta nyilvánosságra Jövőképes ország-jövőképes SZDSZ című programjának szociálpolitikáról szóló vitairatát vasárnap. Kóka János hangsúlyozza: a szociális támogatások körét a rászorulókra kell szűkíteni, a támogatási rendszerbe a munka megszerzését, a fekete jövedelmek kifehérítését, bevallását elősegítő elemeket kell építeni. Támogatni kell a képzésben való részvétel minden formáját, és a térbeli mobilitást - mutat rá.
Hozzáteszi, a támogatáspolitikában a normatív és közösségi megoldásokat kell előnyben részesíteni. Mint írja, a családi pótlék juttatásában a rászorultság elvét az tükrözné a támogatási rendszerben, hogy ha a magasabb gyermekszámhoz, valamint a gyermekeket egyedül nevelők esetében gyermekenként a jelenleginél magasabb összegű támogatást rendelne, ugyanis ezek együtt járnak a magasabb szegénységi kockázattal.
A politikus kifogásolja, hogy a családi adókedvezmény megszüntetéséből származó többletbevételt úgy osztotta újra a törvény, hogy abból a legtöbbet az egygyermekesek kapták. Kóka János szerint továbbá ellentmond a rászorultság elvének, hogy a legmagasabb jövedelműek is igénybe vehetik a családi pótlékot.
Az elnökjelölt részletezi, hogy folytatni kell a kilencvenes évek közepén megindult nyugdíjreformot, amelynek lényege a magánérdekeltség fokozása a leendő nyugdíjszint emelésében. Álláspontja szerint növelni kell a nyugdíjrendszer kiszámíthatóságát, és felveti az államilag biztosított, mindenkinek járó alapnyugdíjat.
A biztosítási alapú második pillér esetében az állam feladata, hogy szabályozással és ellenőrzéssel a legtöbbet hozza ki a verseny előnyeiből - fűzi hozzá.
Kóka János szerint ha versenyképes országban akarunk élni, bővíteni kell a foglalkoztatást; az infrastruktúrafejlesztéssel, oktatáspolitikával, a foglalkoztatást és vállalkozást elősegítő jogi környezet megteremtésével kell a foglalkoztatáspolitika hagyományos eszközeit kiegészíteni.
Munkavállalást ösztönző szociális támogatásokra van szükség, és nagyobb szerepet kell adni a támogatottak kezdeményezéseire épülő programoknak - olvasható az elnökjelölt programjában.
Forrás: MTI