Nyugat-Dunántúlon most még növekszik a fertőzöttek száma, de országos szinten a korábbiakknál jóval enyhébb járványra lehet számítani, amely két-három hét múlva véget is ér.
Két héttel ezelőtt országos átlagban százezer emberből ötszázan betegedtek meg, ami alacsony számú megbetegedést jelent, vagyis országos járványról nem lehet beszélni. A fertőzések koncentráltan, egy-egy településen vagy kisebb térségben fordulnak elő. A Nyugat-Dunántúlon, elsősorban Veszprém, Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megyében most még emelkedik a betegek száma, ugyanakkor a keleti országrészben már lecsengőben vannak a helyi járványok. Ez azt jelenti, hogy országos szinten a múlt héten már húsz százalékkal kevesebb volt a beteg, vagyis idén egy nagyon mérsékelt járványra lehet számítani. A fertőzések nagy része már át is futott az országon és még körülbelül 2-3 hétig tart - mondta a Független Hírügynökségnek Ócsai Lajos, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) főosztályvezetője.
Az az influenza A vírus, amelynek egy változata most fertőz, két-három évvel ezelőtt már megjelent Magyarországon és akkor sem okozott komoly járványt. Mivel a kórokozó csak kis mértékben mutálódott, a betegséget idén nagy valószínűséggel nem kapják el azok, akik az előző járvány alatt megfertőződtek vele, ráadásul a védőoltásban tavaly és idén is benne volt az ellenszere.
Sok a félreértés influenza-ügyben, mert egymásnak ellentmondó információk jelennek meg. A hatósági jelentések az influenzaszerű megbetegedések számából, vagyis abból indulnak ki, hányan fordulnak orvoshoz felsőlégúti panaszokkal. Ilyen betegekből több tízezer volt az elmúlt hetekben az országban, de a panaszaikat többnyire nem az influenza A vírusa, hanem egyéb más kórokozó okozhatta - tette hozzá a szakember.