Bagdad a csütörtökön nyilvánosságra hozott közleményében először reagált Tony Blair brit kormányfő előző napi bejelentésére, miszerint a brit haderő létszáma a jelenlegi 7100-ról a következő hónapokban "hozzávetőleg 5500-ra" csökken. Az Irakban maradó brit alakulatok feladata az iraki erők kiképzése és támogatása, az iraki-iráni határ, valamint az ellátási útvonalak biztosítása, és a szélsőséges erők elleni további harc lesz.
Núri al-Máliki iraki miniszterelnök kormánya a közleményben azt hangoztatta, hogy a brit csapatcsökkentés egybevág Bagdad ama szándékával, hogy magára vállalja a biztonság szavatolását a déli Bászra tartományban, egyúttal az iraki fegyveres erők felkészültségének "gyors fejlődését" tükrözi. A kabinet megjegyezte azonban, hogy a brit csapatok támogatására időnként továbbra is szükségük lesz az iraki erőknek.
Blair szerdai beszédében jelezte azt is, hogy "idővel", ha a biztonsági helyzet megengedi, valószínűleg ötezer alá lehet csökkenteni az Irakban állomásozó brit kontingens létszámát. A további csapatkivonás ütemezésére nem tett utalást, viszont kijelentette: a brit hadsereg 2008-ban is jelen lesz Irakban, "egészen addig, amíg jelenlétünket igénylik, és amíg van mit tennünk".
Az Irakban kisebbségben élő szunniták vallási vezetőit tömörítő Muzulmán Tudósok Szövetsége nevű ernyőszervezet csütörtökön üdvözölte a közelgő brit csapatkivonás megkezdésének hírét, s reményét fejezte ki, hogy az Egyesült államok is hamarosan követi a példát.