Az elmúlt négy évben összesen 142 milliárd forintos kárt okoztak a kartellek, mivel átlagosan csaknem a felével növelték a valós árakat. Az egymással összejátszó cégeket ki kell zárni a közbeszerzésből, az általuk okozott károkat pedig vissza kell perelni - mondta Kóka János. A GVH kiemelt szerepet játszik ebben, de a jövőben a pályázatokat kiíró kormánynak, illetve az önkormányzatoknak is nagyobb felelősséget kell vállalniuk
A közbeszerzési törvény nem előzhet meg minden visszaélést, illetve nem garantál minden esetben igazi versenyt. A GVH ezért "kötelező olvasmánnyá" teszi a pályázók összejátszására utaló jelekről szóló ismertetőt, és hamarosan közzéteszi a legjobb közbeszerzési ajánlásokat is, a minisztérium támogatásával - mondta a tárca vezetője.
A GVH ellenőrző, illetve megelőző szerepének erősítése érdekében törvénymódosításokra is szükség lesz. Egyebek mellett el kell érni, hogy még kiírás előtt be lehessen tekinteni a közbeszerzési pályázatokba, illetve, hogy bárki számára hozzáférhetően legyenek a közbeszerzéssel kapcsolatos dokumentumok. Az erről szóló javaslatcsomag remélhetőleg még az ősszel a parlament elé kerülhet - mondta a gazdasági miniszter.
A kartellezés visszaszorításával az infrastrukturális fejlesztések költségeinek akár 20-40 százalékát is meg lehet takarítani, és az elkövetkező években épülő, 4-500 kilométernyi gyorsforgalmi út beruházásain is százmilliárdokat lehet spórolni - hangsúlyozta a miniszter.
A nyílt és tisztességes verseny megteremtése érdekében a tárcavezető a Legfelsőbb Bíróság, illetve az Állami Számvevőszék elnökével is megbeszélést tervez az elkövetkező hetekben. A szaktárca minden segítséget megad ahhoz, hogy őszre a parlament elé kerülhessen az a javaslatcsomag, amely megelőzheti a visszaéléseket - közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter szerdán, a GVH elnökével folytatott megbeszélése után.