James Baker: Amerika nem lehet a világ csendőre
James Baker volt amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok nem játszhatja a világ csendőrének szerepét és Washingtonnak időnként szót kell értenie zsarnoki hatalmakkal is.
2007. március 1. csütörtök 07:57 - Hírextra
"Nem lehetünk, még ha szeretnénk is, a világ csendőre" - mondta az előző Bush-kormány külügyminisztere, befolyásos külpolitikai szakértő a washingtoni kongresszusi könyvtárban tartott előadásában, amelyből a newsmax hírportál idézett részleteket. James Baker volt republikánus külügyminiszter Lee Hamilton volt demokrata párti képviselővel közösen vezette azt a szakértői csoportot, amely tavaly jelentést állított össze a kudarcot vallott iraki háborús politika alternatíváiról.
A Baker-Hamilton bizottság az amerikai csapatok kivonásának "felelősségteljes" megkezdését és erőteljes térségbeli diplomáciai nyitást javasolt George Bushnak, aki azonban ehelyett új bagdadi biztonsági tervvel, csapaterősítési szándékkal állt elő. "Be kell látnunk, hogy az Egyesült Államoknak időnként szót kell értenie a zsarnoki hatalmakkal" - hangsúlyozta előadásában a volt külügyminiszter, aki egyfajta "pragmatikus idealizmust" vázolt fel az amerikai külpolitika számára.
Baker szerint Washington használhatja erejét, hiszen "nincs más választás (...) ha az Egyesült Államok nem gyakorolja hatalmát, más teszi meg helyette". Rámutatott ugyanakkor, hogy Washingtonnak ismernie kell saját hatalmának határait. Irakot említette olyan példaként, amely megmutatta az amerikai katonai erő korlátait. Henry Kissinger volt külügyminiszternek ajánlott előadásában Baker kiemelte: a világon több ország, különösen az európai és a kelet-ázsiai szövetségesek az Egyesült Államok vezető szerepétől függenek.
A szakértő - ugyanaznap, hogy Condoleezza Rice külügyminiszter bejelentette, Amerika részt vesz egy olyan iraki konferencián, amelyre Irán és Szíria képviselőit is meghívják - arról beszélt: ha az események változnak, akkor Washingtonnak is módosítania kell külpolitikáján. Ez történik Irak tekintetében - mondta. Baker azt szorgalmazta, hogy a washingtoni kormány közel-keleti diplomáciája terjedjen túl Izraelen és a palesztinokon. Be kell vonni az egyeztetésekbe Szíriát, amely hatással van a Hamász milíciára, rábírhatja, hogy ismerje el Izraelt - szögezte le.
Forrás: MTI